Radnice však nyní podle náměstka primátorky Miroslava Šenkýře ze svého práva rozhodně neodstoupí. Po sedmnácti letech totiž prý nemá žádnou jistotu, že by investor tentokrát slib dodržel.

„Na požadavek přistoupit nemůžeme. I dodržení písemných dohod s firmou EKZ musíme vymáhat soudní cestou. Vzdáním se předkupního práva by zmizel jediný nástroj, jak dosáhnout začlenění území do života. Navíc by zrušení stávající smlouvy bylo pro město značně nevýhodné,“ sdělil Šenkýř.

Jak totiž vysvětlil, předkupní právo zavazuje společnost, aby při případném prodeji nabídla pozemky nejdříve městu, a to za stejnou cenu, za kterou je před lety od radnice koupila. Šestnáct tisíc metrů čtverečních by tedy mohl magistrát získat zpět za 7,2 milionů korun. Současná hodnota pozemků je přitom přibližně 40 milionů korun.

„V okamžiku, kdy investor nahradí ruinu funkčním objektem, v němž budou mít své místo také služby pro občany, jako například kadeřnictví, posilovna nebo pošta, bude město zrušení předkupního práva řešit,“ naznačuje možné řešení náměstek. „Nejdříve však musí být objekt zkolaudovaný,“ zdůraznil Šenkýř.

Jaké bude mít celá situace rozuzlení, je zatím otázkou. Majitel rozestavěného torza, Rakušan Franz Wokatsch, totiž tvrdí, že kvůli přístupu radnice se město ruiny nikdy nezbaví.

„Projekt máme připraven. Zrušení předkupního práva považuji za naprosto zásadní. Pokud se jej město nevzdá, nebude možné sehnat na stavbu peníze,“ sdělil včera České televizi Wokatsch, který ještě v listopadu loňského roku tvrdil, že financování na chystaný projekt má zajištěné a na jaře stavět začne.

Společnost EKZ Zlín koupila pozemky na Jižních Svazích v roce 2004 od společnosti Inter Bank Consult. Do srpna 2007 na nich slibovala obchodní středisko. To na místě ale stále nestojí a firma dluží městu smluvní pokutu ve výši čtyř milionů korun.

Čtěte také: