Takové byly disciplíny netradičního trojboje, s nimiž se v sobotu museli popasovat návštěvníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Samozřejmě jen ti, kteří chtěli.

Do humorného klání, které bylo součástí programu Pekařské soboty, se přihlásilo deset odvážlivců – osm chlapců a mužů a s nimi také dvě zástupkyně něžného pohlaví.

„Je to poměrně jednoduché. Začíná se na startovní čáře, vždy je potřeba absolvovat celou trať a jakmile soutěžící proběhne cílovou páskou, čas, který měříme, se zastaví a zapíše,“ vysvětluje v sobotu těsně před poledním startem pekařského trojboje moderátor a v tuto chvíli také rozhodčí Tomáš Gross.

Oblíbené Templářské slavnosti se uskuteční na vsetínském zámku a hvězdárně v sobotu 13. srpna 2022.
Guláš na Templářské slavnosti připraví kuchař, který vařil pro prince

Na startu už je připravená jeho kolegyně Lenka Grošková, aby mávnutím ruky dává pokyn ke spuštění časomíry. Za okamžik se tak stane a na trať s trakařem naloženým pytli obilí vyráží první soutěžící. Netradičnímu klání na palouku Dřevěného městečka přihlížejí desítky návštěvníků skanzenu, fandí a předvedené výkony odměňují zaslouženým potleskem.

S trojicí disciplín se nakonec nejlépe ze všech deseti přihlášených vypořádá Radek, který v sobotu do skanzenu vyrazil s rodinou z Olomoucka. Zaslouženě si převzal diplom, pohár a také obří valašský vdolek s motivem 27. ročníku Pekařské soboty.

Nejtěžší byl podle vítěze třetí úkol – nesení půllitru piva na lopáři s dlouhou násadou: „Bylo to těžké, bylo to nestabilní.“ K účasti jej vlastně přiměly jeho děti.

„Chtěly svézt na trakaři a tak jsem do toho byl uvrtaný,“ usmívá se Radek a dodává, že podobné klání ještě nikdy předtím neabsolvoval. V rožnovském skanzenu ale není poprvé. „Čas od času některou z akcí, které se zde pořádají, navštívíme.“

Představilo se dvaadvacet pekařských firem 

Pořad Pekařská sobota se do programové nabídky rožnovského skanzenu vrátil po tříleté přestávce. Celkově se však oslava jejich práce a zručnosti se ve zdejším Dřevěném městečku a také v Mlýnské dolině uskutečnila už po sedmadvacáté.

Návštěvníci Valašského muzea mohli po celý den ochutnávat pečivo od dvaadvaceti pekařských firem od nás i ze Slovenska. Ukázky pečení čerstvého chleba byly k vidění například v Billově domě v Dřevěném městečku a také ve vodním mlýně v Mlýnské dolině.

Vizualizace plánovaného umístění takzvané rampy Mostecká ve Vsetíně.
Bezpečněji už za dva roky. Stavba rampy Mostecká ve Vsetíně začne v srpnu

Příchozí se také mohli zapojit do hlasování o nejlepší pekařský stánek a ohodnotit hlasovacím kupónem vybranou pekařskou firmu. V kulturním programu vystoupila Dechová hudba Valaška z Valašských Klobouk, Folklorní soubor Klas z Kralic na Hané či Cimbálová muzika Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště.