Ta zařízení objednala už v závěru roku. „Mrazicí box o objemu až 500 litrů zvládne udržovat ultrachladné prostředí, a právě to je důležité pro bezpečné uchovávání vakcíny. Teplota v něm může být dokonce až mínus 90 stupňů Celsia,“ vysvětlil mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

Nemocnice do nákupu zařízení investovala bezmála 340 tisíc korun, v budoucnu by měl najít využití na hematologicko-transfuzním oddělení nebo v některém z laboratorních provozů.

Štěpánský běh ve Zlíně
Na Zlínsku museli kvůli koronaviru zrušit čtyři oblíbené běžecké závody

„Dosud jsme pro skladování vakcíny využívali mrazící box na hematologicko-transfuzním oddělení, ten je ale umístěný v jiné budově. Teď můžeme vakcínu bezpečně skladovat přímo v našem provozu, odtud ji potom vydáváme dalším nemocnicím ve Zlínském kraji, což je rozhodně praktičtější,“ řekl Pavel Kurfürst, vedoucí lékárník Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Lékárna zlínské nemocnice je klíčovým distribučním místem pro očkovací centra ve všech pěti nemocnicích v kraji.

„Současná očkovací látka přichází ve speciálních termoboxech, v každém z nich je uložena krabička s ampulkami vakcíny, která je obložena suchým ledem. Ten v boxu po celou dobu přepravy udržuje teplotu mínus osmdesát stupňů Celsia,“ popsal Pavel Kurfürst.

Krabičky s ampulemi vakcíny pak v nemocniční lékárně z přepravního boxu vyjmou a uloží je právě do nově nainstalovaného hlubokomrazicího boxu. Vystaveny okolní teplotě při tom nesmí být déle než tři minuty. Nové mrazicí zařízení má nastavitelný teplotní rozsah od -40 až do -90 °C.

Lékař Tomáš Nečas
Můžeme v Česku zachránit tisíce životů, říká o očkování zlínský lékař

„Je navíc vybaveno dvěma nezávislými chladicími okruhy a každý z těchto okruhů má svůj kompresor, je tak zajištěna nejvyšší možná ochrana uloženého materiálu. V případě závady na jednom chladicím okruhu ten druhý drží dlouhodobě stálou teplotu v celém prostoru mrazícího boxu,“ vysvětlil Vlastimil Kalman, vedoucí oddělení zdravotnické techniky Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.