V Tlumačově v úterý 22. července voda z druhé povodňové vlny konečně kulminovala. Následující den hladina Moravy poklesla o 20 centimetrů.

Projednali také protržený moravní břeh a opravy

„U nás přibližně o 15 centimetrů. V Prostějově došlo k jednání přednostů okresních úřadů (OkÚ) v ohrožených částech Moravy, jehož se zúčastnili i kompetentní ministři. Hlavním projednávaným tématem byl způsob opravy protrženého moravního břehu a účinná opatření k nápravě škod. Proběhlo také další vyplácení sociálních dávek," popisují tehdejší události v tlumačovské brožuře Malá zpráva o velké vodě.

Ve čtvrtek 24. července OkÚ Zlín odvolal stav ohrožení a OkÚ Kroměříž dal souhlas k asanaci hráze u kvasického štěrkoviště.

Památku 48 životů, které zmařila záplavová voda na Moravě a ve Slezsku, si lidé v celé republice připomněli v pravé poledne, kdy se rozezvučely v městech i vesnicích zvony a sirény.

„Ve dnech 25. 27. července dochází ke stálému poklesu hladiny vody. Ta ale zůstává ve velkém množství v prostoru bahňáckého závodiště, na polích a loukách mezi řekou Moravou a Tlumačovem. Též ze sklepů a níže položených částí v západním okraji obce ustupovala velice pomalu. Prakticky až do zimních měsíců. Lidé se pomalu vraceli, sčítali škody a začali uklízet," píší v tlumačovké brožuře.

V pondělí 28. července skončila činnost okresního krizového štábu ve Zlíně a následně ukončily činnost i obdobné štáby v obcích.

Ve Zlíně byl zrušen první stupeň povodňové aktivity pro řeku Dřevnici ve dvacet hodin 21. července.

„V činnosti dále pokračuje skupina pro řízení a zabezpečení 14 sborů dobrovolných hasičů, kteří v nepřetržitých směnách odčerpávají vodu v Otrokovicích. 8. srpna je pak ukončena činnost skupiny řízení a zabezpečení SDH a práce čtrnácti sborů SDH v Otrokovicích. 11. srpna je ukončena akce náhradního nouzového ubytování na základních školách.

Všechny vodou zatopené obce a města na Zlínsku měly před sebou nekonečné týdny a měsíce úklidu.

Místo domů pouze prázdná místa

„Jako rány zejí prázdná místa po domech, kde ještě nedávno žili lidé. Jinde jsou použitelné prakticky jen zdi. A i na těch se při vší péči usazuje plíseň. Je třeba vyměnit okna, dveře, energetické rozvody, kotel na topení, nábytek je zničen také takřka všechen.

Po částech se hodně věcí dá obnovit. Jenže těm lidem uplavalo současně kus minulosti, vzpomínek… rodinné fotografie, dopisy, knihy, drobnosti… věci nedůležité k životu, které však tvoří jeho neodmyslitelnou součást," završují vzpomínání na červencové povodně v roce 1997 v brožuře Napajedla v roce povodní.