Jednání mají pokračovat příští týden. O složení koalice se rozhodne až první týden v listopadu.

Stejně jako první den jednání zopakoval lídr ČSSD Stanislav Mišák možným budoucím partnerům podmínky.

„Zrušení poplatků v krajských nemocnicích, jejich převod na neziskové organizace a neprivatizování sociálních služeb. Chceme, aby tyto podmínky byly součástí programového prohlášení,“ připomněl Mišák.

Jak už dříve zmínil, představy jednotlivých stran vyhodnotí a seznámí s nimi své stranické kolegy. Poznamenal také, že další schůzky jsou přichystány na příští týden, a to v opačném pořadí. „Ve středu se setkáme se Starosty a nezávislými pro Zlínský kraj a s KSČM. Čtvrtek bude patřit lidovcům a ODS,“ vyjmenoval Mišák.

Čtvrteční jednání bylo podle lídra KSČM Ivana Mařáka podle očekávání pouze informativní.

„Podobně jako sociální demokraté jsme představili své záměry. Žádné konkrétní výstupy z něj neplynou, ty budou možná příští středu v 18 hodin, kdy jednáme znovu,“ sdělil Mařák. Dodal, že s podmínkami ČSSD problém nemají.

„Jejich požadavky jsou také našimi prioritami, takže tam rozpol rozhodně nevznikne. O možné koalici jsme se však zatím vůbec nebavili,“ doplnil .

To potvrdil také lídr Starostů Petr Gazdík.

„Řešili jsme vzájemné postoje ke koalici. Zopakovali jsme, že bychom rozhodně nespolupracovali s komunisty a nešli do velké koalice s ODS. Jednání bylo pozitivní, konstruktivní a korektní,“ uvedl Gazdík. Podotkl, že s podmínkami ČSSD ani oni problémy mít nebudou.

„Jsme ochotni o nich jednat,“ informoval Gazdík.

Lidovci: Nepřekročitelné věci s ČSSD nemáme

Už ve středu se s ČSSD setkali ODS a lidovci.

„Seznámili jsme se s výsledky postojů jednotlivých politických stran a testovali názory našich současných a potenciálně i budoucích partnerů. Záležitosti, jež by mohly přinést v případě společné koalice výraznější komplikace, jsem zatím nezaznamenal,“ podotkl lídr ODS Libor Lukáš.

Lidovci ČSSD už deklarovali, že by na předešlou spolupráci rádi navázali.

„Jsme ochotni jednat o tom, co nám sociální demokraté předloží. Nepřekročitelné věci, o nichž by se nedalo hovořit, nejsou. Mám pocit, že bychom mohli dojít nějakého přijatelného kompromisu,“ podotkl lídr KDU-ČSL Jindřich Ondruš.