Velká šachovnice coby součást dlažby prostranství v jeho severovýchodní části tam vznikla při rekonstrukci už vloni. Figurky vyrobené z kamene v kombinaci s kovem tam ovšem umístili teprve před pár měsíci. Mezi obyvateli, a to nejen těmi místními, se těší velké oblibě.

A lze tedy zcela nepokrytě hovořit o štěstí, že se nezvyklá výzdoba náměstí nedostala doposud do rukou vandalů. Těm totiž zpravidla unikne máloco.

„Zpočátku jsme měli strach, jak figurky nejlépe zabezpečit, aby nám je někdo neukradl nebo jimi neničil další majetek. Jedno z prvních opatření na náměstí proto bylo nainstalování městského kamerového dohlížecího systému. Kamery jsou napojeny přímo na městskou policii," upozornila Krupková.

V žádném případě proto případným vandalům ani nedoporučuje zvažovat jejich poškození, případně si je odnést domů.

„Služebna strážníků sídlí hned naproti, zásah by byl proto velice rychlý," dodala mluvčí otrokovické radnice. Za pravdu jí dává také velitel Městské policie Otrokovice Tomáš Gromus.

„Šachovnici máme pod neustálým dohledem. Zatím jsme naštěstí žádný náznak vandalismu nezaznamenali a jsme za to moc rádi," říká Gromus.

Od dubna, kdy šachovnici doplnili figurkami, má s nimi radnice jen samé dobré zkušenosti. „Když procházíme či projíždíme kolem, tak si s šachy vždycky někdo hraje. Děti i dospělí," pochvaluje si mluvčí úřadu Krupková.

Bez povšimnutí nenechává šachovnici třeba Ludmila Novosadová, jde-li tedy přes náměstí se svými vnoučaty. „Už si tady několikrát hrála," potvrdila.

„Pro mě je ale hlavní, že je tady zeleň. Kdo si zde chce posedět, může a kdo si chce u toho užít zábavu, tak také. Je sice pravda, že stromy jsou tady zatím ještě moc malé, a stínu tu tak moc není, ale jinak se mi náměstí se vším všudy líbí," zhodnotila Ludmila Novosadová z Otrokovic.

Partie za miliony

Zahrát si svou první hru se zase teprve chystá třeba Michal Petřík z Otrokovic. „Je to zajímavý nápad a už jsme s kamarády několikrát přemýšleli, že si třeba někdy cestou z hospůdky partičku střihneme. Zatím k tomu nedošlo, ale někdy to, myslím, určitě zrealizujeme," říká s úsměvem Petřík z Otrokovic.

Na obnovu severovýchodní části náměstí ukončenou vloni přispělo město částkou více než 6,5 milionu korun, dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava činila necelých jedenáct milionů korun.