Pokud akademický senát zvolí za rektora UTB Petra Sáhu, čekají školu rozpočtové změny

Jediný kandidát na zlínského rektora Petr Sáha představil ve čtvrtek 14. října asi dvěma stům přítomných hostů v aule své záměry. Na jejich popud se rozpovídal také o financích či případných personálních změnách.

Hlavně ty s plánovanými úsporami v podstatě nejvíce souvisí. „V současné době máme na univerzitě pět prorektorů. Uvažuji o menším počtu. Musíme dbát na ekonomickou stránku školy,“ sdělil včera při svém projevu Sáha, který už v letech 2001 až 2007 školu řídil.

Změní se i personál

Přestože dodal, že není na místě řešit před volbami rektora personálie, zmínil se o rekonstruovaném týmu lidí, který by měly přijmou všechny fakulty. Pokud získá 19. října nadpoloviční většinu hlasů všech členů akademického senátu, nevylučuje tedy ani další případné změny ve vedení školy.

Přiznal, že by však rád spolupracoval se stávající Správní radou UTB. „Odvolávat její členy nemáme důvod. Celá řada z nich chce však svou pozici nabídnout k dispozici. Je to jejich vůle, ale myslím, že by byla škoda, kdybychom takový tým lidí ztratili,“ míní kandidát.

Členy správní rady školy jsou totiž například Sonja Baťová, politici Michaela Šojdrová, Alena Gajdůšková, Irena Ondrová a Libor Lukáš i bývalý ministr financí Eduard Janota.

Ve svém projevu dále Sáha zdůraznil důležitost stanovení cíle a motivace studentů a zaměstnanců. Jedině tak má podle něj UTB šanci vyšvihnout se mezi evropskou či světovou špičku.

„Nejdříve musíme dát do pořádku finance, které jsou v chaotickém stavu. Například snížit rozpočet rektorátu. Je také nutné zkvalitnit výuku a čerpat dotace. Že jsme získali finance na stavbu nových objektů, nás zase posouvá do horních pater,“ vysvětlil Sáha.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Petr Sáha

Čelil v aule ale také konkrétním dotazům, kterými jej častovali zaměstnanci a studenti.„Co uděláte pro to, aby se postavila budova pro fakultu humanitních studií? Pronájmy jsou drahé a jsme roztříštěni ve čtyřech objektech,“ apelovala prorektorka Anežka Lengálová.„Její výstavba je pro mě prioritou číslo jedna. Ve státním rozpočtu ale nejsou nyní peníze. Musíme počkat,“ odvětil Sáha.

„A jak vidíte budoucnost fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti?“ dotazovala se Romana Bartošíková, která je po odvolání Vladimíra Mrkvičky pověřena jejím vedením.„Fakulta potřebuje čas na stabilizaci. Úkolem vedení školy je zajistit udržitelnost a rozvoj. I tam, kde jsou problémy. Neříkám ale, že bych chtěl, aby byla základním kamenem univerzity,“ přiznal Sáha.

Hradišťská fakulta doplatila mimo jiné právě na to, že se nepodařilo předchozímu rektorovi Ignáci Hozovi akreditovat některé obory. Tamní studenti tak museli být převedeni na fakulty jiné, aby vůbec dostali diplom.Ignáce Hozu odvolal Akademický senát UTB v dubnu. Důvodem byl kontroverzní projekt vědeckotechnického parku v Uherském Hradišti, který prosazoval. Ten nyní dokonce prošetřuje Transparency International a Evropský úřad pro boj proti podvodům.Vedením UTB je pověřen prorektor Vojtěch Křesálek. Formálně bude školu řídit do té doby, než prezident jmenuje nového rektora.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.