Těmito údaji se může pochlubit zlínské občanské sdružení Samari, které pomáhá potřebným již třetím rokem. Sponzorů i dobrovolníků má navzdory krizi stále více. Stát se jimi může totiž prakticky kdokoliv.
Lidí, kteří se zdarma věnují ve volném čase dětem, důchodcům či handicapovaným z devíti specializovaných ústavů na Zlínsku, s nimi hovoří nebo je třeba berou na procházky.
Odpracovali tak už 2 745 hodin, což vynásobeno devadesáti korunami vychází téměř 250 tisíc korun oceněného času. Kromě nich eviduje Samari 23 krizových dobrovolníků, kteří nabízejí pomocnou ruku v případě nahodilých událostí.
„Podmínkou je obyčejně věk alespoň patnáct let a v případě kontaktu s dětmi čistý trestní rejstřík. S každým si také pohovoříme, zda je pro práci způsobilý. Ale měli jsme už i třináctiletou dobrovolnici,“ přiblížila koordinátorka dobrovolníků Petra Fialová.
Vzpomněla, že například letos se zájemci zapojili kromě pravidelných návštěv ústavů také do brigády po povodních v Jeseníku nad Odrou a na Ukrajině.
Hlavní akcí tohoto roku byla však pro vybrané členy sdružení expedice do Bangladéše, kam směřuje nejvíce prostředků od dárců Samari. Aby se ujistili, že se peníze dostávají skutečně k těm, kteří je potřebují, provedli kontrolu přímo na místě.
„Zažili jsme přitom ozbrojený pokus o vojenský převrat. Jelikož je v tamní zemi nestabilní situace, dalo se něco takového částečně očekávat. Ujistili jsme se však, že je z financí placeno dětem školné, pomůcky i uniformy,“ uvedla místopředsedkyně Samari Petra Nováková.
Mistryně Zajíčková už se s adoptovanou dcerou zná
Návštěvu Bangladéše absolvovala na vlastní náklady i dvojnásobná vicemistryně světa v dráhové cyklistice a osminásobná mistryně světa v jízdě na historickém kole Iva Zajíčková. V asijské zemi má totiž adoptovanou šestiletou holčičku Tumpu Hayong.
„Člověk pochybuje, zda se peníze dostanou opravdu k dětem. Na cestu jsem se ale těšila i proto, že adoptovanou holčičku uvidím. Na prvním setkání jsme byly obě vyplašené, ale pak jsme si padly do oka,“ pousmála se Zajíčková.
Prozradila, že Tumpa má obří malíček, což může značit takzvanou sloní nemoc. „Doktoři říkají, že by se měl kvůli cizopasníkovi amputovat. Nechala jsem tam ale nějaké peníze s tím, že ji vyšetří američtí lékaři ve městě a pokusí se najít jiné řešení,“ podotkla náhradní matka.
Jak dodala Nováková, z Bangladéše si přivezli členové Samari další karty dětí, kteří potřebují finanční pomoc. V současné době tedy jich tedy nabízí 319 k adopci. Minimální měsíční příspěvek činí pro zájemce od 460 po 800 korun podle toho, zda se například jedná o děti internátní nebo sirotky.
Organizaci založili humanitární aktivisté v říjnu 2007. Za přispění pražského sdružení Maranatha, brněnské Pomoci bez hranic, Zlínského kraje i zlínské radnice se jim podařilo pomoci lidem v nouzi v České republice, na Ukrajině, v Rumunsku i Bangladéši.
„Do konce roku chystáme ještě několik přednášek o zdravém životním stylu, ve zlínském Baťově mrakodrapu. Dále pak děkovný koncert pro dobrovolníky v kavárně Slunečnice ve Zlíně, vánoční aukci nebo pochod na Chléviska,“ vyjmenoval předseda sdružení František Tomanec.