Podle plánů vedení špitálu by pacienti měli mít možnost celou škálu vyšetření a zákroků absolvovat přímo ve Zlíně.

Už v uplynulých pěti letech prošla nemocnice řadou zásadních medicínských průlomů. Mezi nejaktuálnější patří letos otevřené kardiovaskulární centrum pro dospělé. Hned příští metou má být získání statusu pneumoonkologického centra. Pacienti s rakovinou plic by tak už za léčbou nemuseli jezdit do jiných nemocnic.

„Podmínky k tomu splňujeme všechny, a to jako jediná nemocnice ve Zlínském kraji,“ podotkla tamní mluvčí Karla Havlíková. Nemocným by se mohlo dostávat biologické léčby, která působí odlišným mechanismem než klasická chemoterapie nebo radioterapie a významně zvyšuje protinádorový léčebný efekt. Tento postup se využívá u pacientů, jejichž celkový stav neumožňuje chemoterapii.

Také plicní oddělení se dočkalo změn. Loni tam začali pracovat s kvalitnější metodou vyšetření pomocí sonografického přístroje. „Slouží hlavně k diagnostice tekutin v hrudníku, plicních nádorů, komplikací po výkonech, jako je například krvácení, či ke kontrole terapie u plicních zánětů,“ popsal široké využití ředitel KNTB Bohuslav Škubal s tím, že se používá i k základnímu screeningovému vyšetření srdce se zaměřením na srdeční selhání.

Zubní pohotovost, vyšetření arytmie

Před třemi lety se mohlo ulevit pacientům, kteří měli nenadálé potíže s chrupem. Už totiž nemusejí zoufat a trpět až do rána, protože nemocnice otevřela stomatologickou pohotovost.

Další zlepšení pomůže budoucím maminkám. Teď mají šanci podrobněji sledovat vývoj svého potomka. Před čtyřmi lety totiž zavedli na gynekologicko-porodnickém oddělení Baťovy nemocnice metodu zaměřenou na objevení Downova syndromu či dalších vývojových vad plodu.

„Jde o screeningové ultrazvukové vyšetření v kombinaci s vyšetřením krve matky. Ženy ho podstupují mezi jedenáctým a čtrnáctým týdnem těhotenství,“ přiblížil Škubal.

Na lepší časy se blýská také kardiakům. Lékaři interní kliniky totiž začali využívat unikátní soubor přístrojů umožňujících vyšetření pacientů se srdeční arytmií.

„Vyšetřovací metoda umožní přesněji doporučit pacienty k případné implantaci kardiostimulátoru. Navíc je možné včas rozpoznat pacienty, kteří jsou ohroženi náhlou arytmickou smrtí,“ vysvětlil ředitel KNTB. Pomocí takzvaného testovacího protokolu lékaři dokážou pacienta doporučit buďto pro následnou léčbu farmakologickými preparáty, nebo k léčbě pomocí defibrilátoru voperovaného pod kůži pacienta.

Rok 2007 byl zlomový zejména pro pacienty s rakovinou. Onkologické oddělení totiž zavedlo biologickou a cílenou léčbu některých zhoubných nádorů. „Léčba významně zlepšuje šance onkologických pacientů na zlepšení jejich zdravotního stavu a na prodloužení života,“ podotkl Škubal.

Důležitým milníkem byl pro nemocnici i rok 2006, kdy lékaři z kardiocentra dostali možnost získávat bezdrátovým přenosem záznam EKG přímo z vozů rychlé záchranné služby. To však nebylo vše.

„Lékaři plicního oddělení začali tehdy jako jediní ve Zlínském kraji u pacientů sledovat poruchy dýchání ve spánku,“ doplnila zajímavost mluvčí KNTB Karla Havlíková.