Ačkoli někteří mohou namítnout, že se tak stalo s křížkem po funuse, využití ji prý nemine. Obce ji totiž hodlají udržovat i v zimních měsících.

Začátky projektu obou obcí přitom spadají ještě do dob existence svazku obcí Region Zlínsko, který počítal s budováním páteřní cyklostezky mezi Otrokovicemi a Vizovicemi. „Ta naše měla být napojením na Holešovsko, kde jich také celá řada vznikla,“ naznačil starosta Mysločovic Pavel Žák.

Celkové náklady se vyšplhaly na necelé 4 miliony korun. „Státní fond dopravní infrastruktury k její výstavbě přispěl částkou 2,3 milionu korun. Zbytek částky hradily obce,“ odhalil Žák.

Mysločovice přitom zaplatily dvě třetiny a Sazovice zbylou jednu třetinu. „Bylo to určeno na základě katastru obcí, protože větší část cyklostezky vede na území Mysločovic,“ vysvětlila starostka Sazovic Edita Hrbáčková.

Přínos této dopravní cesty je podle zástupců obou obcí neocenitelný. „Konečně se nám splnil sen, který jsme si před čtyřmi lety vysnili,“ pousmála se Hrbáčková.

Její šířka 2,5 metru navíc umožní plynulý pohyb nejen cyklistům, ale i bruslařům či chodcům. „Ta cesta byla využívána odjakživa, teď už má konečně patřičnou úroveň,“ dodal Žák s tím, že nyní mají zase o něco blíže Hostýnské vrchy. Obyvatelé obou obcí tak získají novou komunikaci, po níž mohou v klidu a bez obav do práce či školy, za kulturou či sportem. „Je to jednoznačně výhoda. Protože lidé od nás a z Mysločovic mezi obcemi často doslova pendlují,“ konstatovala Hrbáčková.

Kromě toho získají v zimním období také pěší alternativu k mnohdy namrzlým silnicím.