Ve čtvrtek se tam lidé naplno věnovali úklidu. „Máme poškozené hlavně plovoucí podlahy, protože jsme měli vodu v obytné části. Teď čekáme, jak budou vypadat, až to uschne,“ sdělil Ivan Janík.

Nejhorší příliv vody začal asi kolem desáté hodiny ranní, kdy se začala dostávat do domů. „V šest hodin ráno jsem vstával do práce a uviděl, jak je voda vystouplá před domem. Ihned jsem si vzal dovolenou a rozestavěli jsme kolem pytle s pískem. Ty prvnímu návalu vody zabránily, ale před polednem začala prosakovat dovnitř,“ řekl Milan Kaňa, který počítá ještě s třídenním úklidem sklepa.

Boj s počasím přibližuje také Ivan Janík. „Po zkušenostech, které máme od roku 1997 jsme se snažili dům zabezpečit. Odnosili jsme věci z přízemí nahoru a nachystali pytle s pískem. Zcela tomu však nezabráníte nikdy. Dvě stě metrů od nás se rozlil potok, který nakonec tekl proudem z obou stran okolo našeho domu,“ řekl smutně.

Obyvatelé Sazovic momentálně uklízí poškozené místnosti a pomalu sčítají škody. „Škodu asi vyčíslit nedokážu, ale domy jsou už trvale znehodnocené. Sklep už máme vyčištěný od bahna a vysoušíme jej. Věci podle stavu likvidujeme,“ řekla Alena Slováčková, která měla v domě přibližně 50 centimetrů vody.

Kromě škody materiální, je zde však také podstatná újma psychická.

„Co jsme dělali v roce 1997, děláme opět. Znova a znova budujete. Pak vám trošku sprchne a člověk se už chodí dívat k potoku, jak to vypadá, zda budeme zase vytopení,“ uzavřel Ivan Janík.

Klára Elšíková

Ještě bazén neotevřeli, a už v něm mají vodu

Do velkých nesnází se ve středu 2. června dostali i obyvatelé Sazovic na Zlínsku. Místní říčka Machovka se vylila ze svých břehů a zaplavila tak nejenom silnice, ale i sklepy domků či chat.

Více informací a fotogalerii najdete zde