Velké Karlovice, rozlohou největší obec na Valašsku, jsou podle slov svého starosty na očekávané změny dávno připraveny. „Vstupem do Schengenu očekáváme přínos zejména v oblasti turistiky,“ míní starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. Ještě větší nadšení panuje v rekreační oblasti na Kasárnách, které po rozdělení republiky připadly Slovensku.

Řada českých majitelů chat si tam v minulosti raději pořizovala slovenské občanství, aby se tak vyhnula administrativním komplikacím. „Pokud se zrušení hranic neodrazí ve větší návštěvnosti naší lokality, jistě přispěje k lepšímu komfortu turistů. Mnohokrát se stávalo, že lidé, kteří se k nám vypravili z české strany, byli kontrolováni policií.

To jim pochopitelně nebylo příjemné, a některé to nejspíš od další návštěvy odrazovalo,“ popsal situaci František Katolický z horského hotelu Fran. On sám věří, že díky připravovaným změnám dojde také k oživení zájmu o javornickou hřebenovku, která vede střídavě po slovenském a českém území.

Přes všechna pozitiva, která vstup České republiky mezi země Schengenské dohody přináší, objevují se mezi obyvateli příhraničních obcí i obavy. „Na přítomnost policistů jsme si zvykli. Že tady sehráli velkou roli při prevenci kriminality, je jasné. Doufáme, že po jedenadvacátém prosinci nedojde k výraznému snížení bezpečnosti,“ podíval se na věc z jiné stránky starosta Huslenek Oldřich Surala. Jeho obavy jsou opodstatněné i z jiného důvodu: Huslenky mají přímé spojení se Slovenskem přes neoficiální přechod na Papajském sedle.

„Tato oblast patří vedle dalších míst na Valašsku opravdu k nejsledovanějším,“ potvrdil jeden z policistů, který si nepřál zveřejnit jméno. Jednoznačný názor na změnu režimu na hranicích nemají ani ve Střelné. „Bude to znamenat jistě ulehčení. Určité obavy ale máme z případné zvýšené kriminality. Otázkou také je, jak bude spolupracovat česká a slovenská policie,“ táže se starosta Střelné Petr Kráčmar.