Velké Karlovice, rozlohou největší obec na Valašsku, jsou podle slov svého starosty na očekávané změny dávno připraveny. „Vstupem do schengenu čekáváme přínos zejména voblasti turistiky,“ míní starosta Velkých Karlovic Miroslav Koňařík. Ještě větší nadšení panuje vrekreační oblasti na Kasárnách, které po rozdělení republiky připadly Slovensku.

Řada českých majitelů chat si tam vminulosti raději pořizovala slovenské občanství, aby se tak vyhnula administrativním komplikacím. „Pokud se zrušení hranic neodrazí ve větší návštěvnosti naší lokality, jistě přispěje klepšímu komfortu turistů. Mnohokrát se stávalo, že lidé, kteří se knám vypravili zčeské strany, byli kontrolováni policií.

To jim pochopitelně nebylo příjemné, a některé to nejspíš od další návštěvy odrazovalo,“ popsal situaci František Katolický zhorského hotelu Fran. On sám věří, že díky chystaným změnám dojde také koživení zájmu ojavornickou hřebenovku, která vede střídavě po slovenském a českémúzemí.

Přes všechna pozitiva, která vstup České republiky mezi země Schengenské dohody přináší, objevují se mezi obyvateli příhraničních obcí iobavy. „Na přítomnost policistů jsme si zvykli. Že tady sehráli velkou roli při prevenci kriminality je jasné. Doufáme, že po jedenadvacátém prosinci nedojde kvýraznému snížení bezpečnosti,“ podíval se na věc zjiné stránky starosta Huslenek Oldřich Surala.

Jeho obavy jsou opodstatněné izjiného důvodu: Huslenky mají přímé spojení se Slovenskem přes neoficiální přechod na Papajském sedle. „Tato oblast patří vedle dalších míst na Valašsku opravdu knejsledovaněj­ším,“ potvrdil jeden zpolicistů, který si ovšem nepřál zveřejnitjméno.

Jednoznačný názor na změnu režimu na hranicích nemají ani ve Střelné, která leží na samé hranici se Slovenskem. „Pro občany to bude znamenat jistě ulehčení. Určité obavy ale máme zpřípadné zvýšené kriminality. Otázkou také je, jak bude spolupracovat česká a slovenská policie, pokud například občan Slovenska unás spáchá trestný čin a obratem zmizí zpět,“ táže se starosta Střelné Petr Kráčmar.

Na vstupu do schengenského prostoru by ale jeho obec prodělat neměla. „Budeme usilovat obudovu, kterou využívali celníci a policisté. Ovšem za podmínky, že získáme finanční prostředky na její rekonstrukci,“ dodal Kráčmar.