Jako příklad může posloužit zlínská schránka. „Je to i tím, že k nám lidé cítí daleko větší důvěru, takže pokud se s něčím potřebují svěřit, přijdou osobně,“ vysvětluje si nezájem o řešení problémů prostřednictvím schránky ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček. Řada lidí prý totiž využívá ke „svěřování se“ i moderní techniky. Například internetu, konkrétně elektronické pošty.
Občas najdou i smutné příběhy
A na co si lidé nejčastěji stěžují? „Jsou to spory v rodinách, mezi sousedy, ale třeba i špatné zkušenosti s otravnými podomními prodejci,“ vyjmenovala preventistka zlínské městské policie Kamila Nováková.
Ne vždy jde skutečně jen o sousedské šarvátky typu: ten a ten mi krade jablka. Občas jsou mezi oznámeními i skutečně vážné a smutné příběhy. „Volala třeba paní s tím, že její sousedku asi bije manžel a ptala se na to, jak pomoci,“ zavzpomínala Nováková.
Dokonce ani děti se nebojí přijít za strážci zákona a svěřit se.
„Ty zase využívají chvíle, kdy jsou třeba u nás na návštěvě anebo při různých akcích. Měli jsme i případ, když přišel školák s tím, že má podezření, že jeho kamaráda doma bijí,“ sdělila ještě Nováková.
„My jsme taková schránka důvěry čtyřiadvacet hodin denně sami o sobě,“ pousmál se zase velitel uherskohradišťských strážníků Vlastimil Pauřík.
I tam mají lidé k dispozici schránku důvěry, která je na místní radnici a slouží spíše k odevzdávání nalezených předmětů. „Jinak se nejčastější anonymní příspěvky týkají špatného parkování ve městě,“ poznamenal ještě Pauřík. Podobné zkušenosti se schránkou důvěry mají i strážníci ve Vsetíně.
„Občas do nich někdo něco hodí, ale vesměs si lidé navykli posílat anonymní e-maily. A nejčastěji jde právě o spory mezi sousedy,“ potvrdil ředitel tamních strážníků Nikolaj Martinák.
Sběrna ztrát a nálezů
Na nevyužitelnost schránek důvěry si však v žádném případě stěžovat nemohou v Kroměříži. Podle ředitele městské policie Miloslava Skřebského tam naopak schránka plní svůj účel. I když částečně funguje i jako sběrna ztrát a nálezů.
„Je sice fakt, že lidé do ní vhazují například nalezené peněženky či doklady, ale vyskytnou se tam písemnosti, které třeba poukazují na různé nešvary, například drobné krádeže a jiné delikty, které samozřejmě prověřujeme,“ poznamenal ředitel kroměřížských strážníků.