"Například v Německu, Rakousku a Slovinsku existují vždy dvě takové organizace, dokonce i na evropské úrovni tomu tak je," řekla starostům šéfka strany SNK ED a europoslankyně Jana Hybášková.

Tlak na vznik nové organizace vyvolalo podle iniciátorů především negativní stanovisko Svazu měst a obcí k novele zákona o rozpočtovém určení daní v podobě, kterou dnes předložil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) na zasedání vlády. Její projednávání kabinet odložil na příští týden. Koalice je v této otázce nejednotná, s návrhem vyslovila zásadní nesouhlas v sobotu výkonná rada ODS.

Novela by měla daňové příjmy malých obcí posílit na úkor čtyř největších měst, a to Prahy, Brna, Plzně a Ostravy. Ta by přišla celkem o 3,3 miliardy korun. Zbylé obce a města by si naopak polepšily o 5,8 miliardy korun. Jech tvrdí, že jde o nedodělek, a proto ho Svaz měst a obcí nepodporuje. Připomněl, že svaz na přípravě novely více než tři roky spolupracoval s předchozím vedením ministerstva. Práce podle něj měly pokračovat dál. Kalousek se však nyní jednostranně rozhodl, že tento "polotovar" spatří bez připomínkového řízení světlo světa, dodal Jech.

Iniciativu zlínských starostů Jech považuje za nešťastnou s odůvodněním, že pohromadě budou obce vždy silnější. Poukázal na to, že vždycky bude mít obec, která má sto až pět set obyvatel, méně než stotisícové město. "My se musíme snažit, aby byly posíleny rozpočty obcí jako celku. To je jediná cesta," prohlásil.

Podle Jecha je dokonce možné, že v tomto případě jde o cílenou snazu dosavadní jednotu obcí rozbít. "Je otázkou, jestli někdo na ministerstvu financí nevyužil toho, že se objevila jakási zlínská výzva," poznamenal.

Vznik nové organizace obcí podporují také signatáři Smlouvy měst a obcí proti daňové diskriminaci, pod kterou se podepsalo téměř 1500 představitelů samospráv napříč Českou republikou.

Ustanovující zasedání plánují iniciátoři na přelomu října a listopadu, registrace by se měla uskutečnit nejpozději do 1. ledna 2008. Na internetových stránkách www.nezavislistarostove.cz je zveřejněna členská přihláška a návrh stanov sdružení.

Ke Svazu měst a obcí se dosud hlásilo přes 2600 členů, což představuje více než dvě pětiny obcí České republiky.