Informační centrum v říjnu otevře novou pobočku v Tlumačově

Cílem neziskové společnosti je ochrana práv spotřebitelů v oblastech, kde síly jednotlivce nestačí. „Pomůžeme lidem zorientovat se ve svých právech, doporučíme jim vhodný postup, zkontaktujeme odborníky, kompetentní osoby nebo úřady,“ vysvětlila koordinátorka informačního centra Jarmila Ransdorfová.

Sdružení spolupracuje se třemi soudními znalci. „Jeden se specializuje na elektrotechnologii, další na výrobky z kůže a třetí je odborník přes vozidla, jízdní kola a dopravní nehody,“ vyjmenoval zástupce koordinátorky Václav Ransdorf. Podle něj se společnosti daří získávat skutečné odborníky, kteří jsou ochotni lidem kvalifikovaně pomoci. „Máme i poradce v oboru gastronomie a navazujeme kontakty s dalšími právníky,“ dodal.

Nejčastěji chtějí lidé vědět, jak reklamovat zboží nebo odstoupit od smlouvy. „Nejvíce problémů se týká elektroniky, nekvalitní obuvi a kabelek, dále autosedaček a kočárů. Také jsme v létě řešili nekalé jednání cestovních kanceláří,“ konstatovala Ransdorfová. Teď na podzim poradci očekávají nárůst dotazů ohledně podomního prodeje a předváděcích zájezdů. „Zejména starší spoluobčané jsou snadnou kořistí podobných podvodníků, kterým se z nich podaří vylákat desetitisíce za bezcenné zboží,“ upozornil Ransdorf.

Ze svých zkušeností z praxe sbírají poradci poznatky, o které se s veřejností chtějí podělit. „Budeme pokračovat ve vydávání tiskovin o fíglech, kterými poškozují podnikatelé své klienty,“ řekl zástupce koordinátorky. Pobočka poradny v Otrokovicích vznikla v srpnu loňského roku. Za rok 2006 ji kontaktovalo se žádostí o radu 561 obyvatel kraje. „Počet zájemců o pomoc se neustále zvyšuje,“ tvrdila koordinátorka.

Zájemci mohou poradnu navštívit osobně v pondělí od 14 do 17 hodin nebo ve středu od devíti do dvanácti. Zbytek týdne jsou odborníci k dispozici na telefonním čísle 720 436 006. Od října začne fungovat i externí poradenská pobočka v kulturním středisku v Tlumačově na Zlínsku. „Tam uskutečníme i přednášky pro širokou veřejnost,“ slibovala Ransdorfová. Poradci chtějí besedy organizovat i na školách. „Odmalička by měl člověk získávat praktické informace, které mu pomohou v běžném životě bojovat proti bezpráví,“ mínil Ransdorf.