Tip redakce:

Kromě prohlídky výtopny na biomasu nebo kořenové čističky se pozdravil s přibližně stovkou lidí z davu. Dal si také štamprli slivovice a pochválil mladým muzikantkám kroje. Do Walesu si odveze například likérky z Moravských skláren Květná, odkud si objednával sklo Buckinghamský palác už v 70. letech minulého století.

Podle odhadů přivítalo prince v Hostětíně asi patnáct set lidí. Ten přijel do moravské ekologické vsi asi o půl hodiny později, než bylo původně v plánu. Program ale kvůli tomu nezkrátil. Nejdříve si krátce po poledni prohlédl centrální výtopnu na biomasu a poté se odebral do sadu, podívat se na kořenovou čistírnu odpadních vod. Kromě toho navštívil pasivní dům centra Veronica, sušírnu ovoce a moštárnu.

Podle mluvčího prince Paddy Harversona byla Jeho Výsost velmi ráda, že si mohla prohlédnout zdejší ekologické projekty.

„Princ rád poznává místa, kde se lidé starají o životní prostředí, kde jim jde o to, že po sobě zanechají přírodu takovou, jaká tady byla,“ sdělil Harverson.
„Na prince udělalo také velký dojem, že přijetí lidmi bylo ještě vřelejší než samotné počasí. Měl z toho velkou radost,“ dodal mluvčí.

Také princ samotný udělal působivý dojem na všechny přítomné v Hostětíně. „Je to velmi příjemný a bezprostřední člověk, s nímž se výborně diskutuje. Utkvěla mi v hlavě především ta jeho bezprostřednost při jednání s lidmi. Neváhal jít a potřást si s nimi rukou. Byl velice vstřícný,“ pochvaloval si návštěvu starosta Robert Janota, který Jeho Výsost po celou dobu doprovázel.

V delegaci nechyběl ani hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Podle něj bylo vidět, že je princ z Walesu osobnost, a že má rád lidi i přírodu. „Dával to najevo, kudy šel. Ale myslím, že se tak projevili i naši lidé. Mávali a měli radost,“ zhodnotil Mišák, pro nějž kráčet vedle prince bylo prý úžasným a obohacujícím zážitkem.

Janě Tesařové, vedoucí Ekologického centra Veronica Hostětín, předal následník trůnu i vlastní zkušenosti a doporučení. „Radil nám, abychom vždy při svých aktivitách dbali na to, aby měli lidé vztah k místu, kde žijí, a budou si tak tím pádem více vážit vybudovaných hodnot. Kladl důraz na tradice, které by si mělo každé místo ponechat, a využití přírodních zdrojů,“ sdělila Tesařová.

Na své si ale kromě členů delegace a novinářů přišli také ostatní lidé. Prince mohli vidět zblízka procházkou k čistírně, u moštárny nebo na návsi, kde strávil asi dvacet minut. Na obecním prostranství se zapsal do kroniky i zasadil strom, ale nejdříve se podíval na vystoupení Světlovánku z Bojkovic.

„Bylo to nezvyklé hrát pro prince. Měli jsme trochu trému, ale příjemně nás překvapil, když po vystoupení přišel za námi a podal každému ruku. To jsme nečekali a bylo to velice milé,“ byly nadšené muzikantky Jana Michalčíková a Silvie Haramijová, kterým Charles pochválil také kroj.

Zážitek má také Radek Fryzelka z Vlachovic, který naléval princi štamprli moravské slivovice. „Jaké to bylo? Připadalo mi, jako bych ji naléval třeba vám. Člověk jako člověk. Ale potěšilo mě, že si dal. Myslel jsem spíš, že si nedá,“ poznamenal řemeslník, který stál za pultem jednoho ze stánků na návsi. „Říkal taky, že mu chutnala a vypadalo to tak. Tvářil se vesele, že ho asi ani v krku nezaškrábala. A ptal se mně, z čeho pálenka je, jak je stará a za kolik let po vypálení je nejlepší,“ prozradil Fryzelka.

Seniorka Marie Nádvorníková z Rokytnice u Slavičína zahlédla prince přes dav asi dvakrát. Pokaždé ji však zpět stáhla ochranka. „Bylo to ale bezvadné. Jevil se mi jako příjemný, lidový člověk,“ uvedla návštěvnice.

Nadšená byla také jedenáctiletá Karolína Krajíčková ze Šanova. Ta si nechala napsat doma omluvenku, aby nemusela do školy. „Bolí mě nohy, byli jsme tu dlouho. Ale stálo to za to,“ pochvalovala si.

Následník trůnu si z Hostětína odvezl košík s řemeslnými a potravinovými výrobky. Kromě toho dostal od Zlínského kraje několik knih a sadu zlatých broušených likérek. Patent na tuto sadu má jeden z místních sklářů Moravských skláren Květná. Ty dodávaly na zakázku sklo do královského paláce už před čtyřiceti lety. A není žádným tajemstvím, že již zemřelá královna matka si ráda dávala před spaním panáka cherry, kterého pila z likérek. Třeba to jsou ty samé, které dostal dnes Charles v Hostětíně.

Návštěvu prince Charlese v Hostětíně jsme on-line sledovali ZDE