VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Splněný sen: Hostětín navštívil princ Charles

Hostětín /AKTUALIZOVÁNO 16.45/ - Návštěvu století má za sebou malá obec Hostětín na Uherskohradišťsku. Na dvě hodinky se v ní v pondělí 22. března zastavil následník britského trůnu, princ Charles.

22.3.2010 1
SDÍLEJ:

Britský korunní princ Charles v pondělí 22. března navštívil obec Hostětín na Uherskohradišťsku. Obec je známá kvůli svým ekologickým aktivitám.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Tip redakce:

Kromě prohlídky výtopny na biomasu nebo kořenové čističky se pozdravil s přibližně stovkou lidí z davu. Dal si také štamprli slivovice a pochválil mladým muzikantkám kroje. Do Walesu si odveze například likérky z Moravských skláren Květná, odkud si objednával sklo Buckinghamský palác už v 70. letech minulého století.

Podle odhadů přivítalo prince v Hostětíně asi patnáct set lidí. Ten přijel do moravské ekologické vsi asi o půl hodiny později, než bylo původně v plánu. Program ale kvůli tomu nezkrátil. Nejdříve si krátce po poledni prohlédl centrální výtopnu na biomasu a poté se odebral do sadu, podívat se na kořenovou čistírnu odpadních vod. Kromě toho navštívil pasivní dům centra Veronica, sušírnu ovoce a moštárnu.

Podle mluvčího prince Paddy Harversona byla Jeho Výsost velmi ráda, že si mohla prohlédnout zdejší ekologické projekty.

„Princ rád poznává místa, kde se lidé starají o životní prostředí, kde jim jde o to, že po sobě zanechají přírodu takovou, jaká tady byla,“ sdělil Harverson.
„Na prince udělalo také velký dojem, že přijetí lidmi bylo ještě vřelejší než samotné počasí. Měl z toho velkou radost,“ dodal mluvčí.

Také princ samotný udělal působivý dojem na všechny přítomné v Hostětíně. „Je to velmi příjemný a bezprostřední člověk, s nímž se výborně diskutuje. Utkvěla mi v hlavě především ta jeho bezprostřednost při jednání s lidmi. Neváhal jít a potřást si s nimi rukou. Byl velice vstřícný,“ pochvaloval si návštěvu starosta Robert Janota, který Jeho Výsost po celou dobu doprovázel.

V delegaci nechyběl ani hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Podle něj bylo vidět, že je princ z Walesu osobnost, a že má rád lidi i přírodu. „Dával to najevo, kudy šel. Ale myslím, že se tak projevili i naši lidé. Mávali a měli radost,“ zhodnotil Mišák, pro nějž kráčet vedle prince bylo prý úžasným a obohacujícím zážitkem.

Janě Tesařové, vedoucí Ekologického centra Veronica Hostětín, předal následník trůnu i vlastní zkušenosti a doporučení. „Radil nám, abychom vždy při svých aktivitách dbali na to, aby měli lidé vztah k místu, kde žijí, a budou si tak tím pádem více vážit vybudovaných hodnot. Kladl důraz na tradice, které by si mělo každé místo ponechat, a využití přírodních zdrojů,“ sdělila Tesařová.

Na své si ale kromě členů delegace a novinářů přišli také ostatní lidé. Prince mohli vidět zblízka procházkou k čistírně, u moštárny nebo na návsi, kde strávil asi dvacet minut. Na obecním prostranství se zapsal do kroniky i zasadil strom, ale nejdříve se podíval na vystoupení Světlovánku z Bojkovic.

„Bylo to nezvyklé hrát pro prince. Měli jsme trochu trému, ale příjemně nás překvapil, když po vystoupení přišel za námi a podal každému ruku. To jsme nečekali a bylo to velice milé,“ byly nadšené muzikantky Jana Michalčíková a Silvie Haramijová, kterým Charles pochválil také kroj.

Zážitek má také Radek Fryzelka z Vlachovic, který naléval princi štamprli moravské slivovice. „Jaké to bylo? Připadalo mi, jako bych ji naléval třeba vám. Člověk jako člověk. Ale potěšilo mě, že si dal. Myslel jsem spíš, že si nedá,“ poznamenal řemeslník, který stál za pultem jednoho ze stánků na návsi. „Říkal taky, že mu chutnala a vypadalo to tak. Tvářil se vesele, že ho asi ani v krku nezaškrábala. A ptal se mně, z čeho pálenka je, jak je stará a za kolik let po vypálení je nejlepší,“ prozradil Fryzelka.

Seniorka Marie Nádvorníková z Rokytnice u Slavičína zahlédla prince přes dav asi dvakrát. Pokaždé ji však zpět stáhla ochranka. „Bylo to ale bezvadné. Jevil se mi jako příjemný, lidový člověk,“ uvedla návštěvnice.

Nadšená byla také jedenáctiletá Karolína Krajíčková ze Šanova. Ta si nechala napsat doma omluvenku, aby nemusela do školy. „Bolí mě nohy, byli jsme tu dlouho. Ale stálo to za to,“ pochvalovala si.

Následník trůnu si z Hostětína odvezl košík s řemeslnými a potravinovými výrobky. Kromě toho dostal od Zlínského kraje několik knih a sadu zlatých broušených likérek. Patent na tuto sadu má jeden z místních sklářů Moravských skláren Květná. Ty dodávaly na zakázku sklo do královského paláce už před čtyřiceti lety. A není žádným tajemstvím, že již zemřelá královna matka si ráda dávala před spaním panáka cherry, kterého pila z likérek. Třeba to jsou ty samé, které dostal dnes Charles v Hostětíně.

Návštěvu prince Charlese v Hostětíně jsme on-line sledovali ZDE

Autor: Marie Šidlová

22.3.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení