Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Se sedmitisícovou podporou bych nevyžil

Zlínský kraj - Korupce a klientelismus jsou podle komunistického kandidáta na hejtmana Zlínského kraje Ivana Mařáka největší překážkou podnikání. V našem regionu, potažmo i v celé České republice.

8.10.2012
SDÍLEJ:

Ivan Mařák Foto: DENÍK/Archiv

Co uděláte pro to, aby do holešovské zóny vstoupili investoři?

Jediný možný postup při získávání investorů je pouze tvrdá práce a ekonomické benefity pro potenciální investory ze strany Zlínského kraje.

Jak zařídíte, aby se zvýšila zaměstnanost v obcích, které dlouhodobě bojují s velkým počtem lidí bez práce?

Zlínský kraj má určité možnosti, jak snížit nezaměstnanost. K tomu je důležité zpracovat koncepci zaměstnanosti v kraji s důrazem na oblasti s nejvyšší nezaměstnaností okresy Kroměříž a Vsetín.

Co je podle vás největší překážkou komplikující podnikání ve Zlínském kraji a jak ji hodláte odstranit?

Největší překážkou komplikující podnikání v ČR a následně i ve Zlínském kraji je korupce při zadávání veřejných zakázek a klientelismus.

Jakou formou hodláte vypsat krajské veřejné zakázky, abyste podpořili podnikatele v regionu?

Veřejné zakázky se dají zadávat pouze v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a zvýhodnění regionálních podnikatelů není možné.

Představte si, že byste přišel o práci. Dokázal byste vyžít ze sedmitisícové podpory?Jakou byste si vybral rekvalifikaci?

Ze sedmitisícové podpory bych určitě nedokázal vyžít. Proto bych byl i bez rekvalifikace ochoten vzít jakoukoliv práci ve svém oboru, případně i jinou.

Co uděláte pro to, aby se v pohraničí snížila kriminalita?

Zlínský kraj má jeden z nejmenších počtů policistů na počet obyvatel v rámci ČR. Budu usilovat o navýšení počtu policistů především v rizikových oblastech a ne o rušení obvodních oddělení, jak tomu je v současné době.

Lze udělat něco pro to, aby se ve Zlíně snížily ceny nemovitostí i služeb? Přece jen jsou jedny z nejvyšších v ČR. Příjmy obyvatel jim přitom neodpovídají.

Ceny nemovitostí a služeb jsou dány poptávkou a nabídkou na trhu. Tato skutečnost se dá ovlivnit těžko. V první řadě je nutné zvýšit příjmy občanů Zlínského kraje tak, aby se dostaly alespoň na průměr platů obyvatel České republiky.

Pokud by EU zastavila dotace pro ČR, tedy i pro Zlínský kraj, jak byste bez nich zajistili rozvoj regionu?

EU určitě nezastaví dotace pro Českou republiku ani v posledním roce stávajícího rozpočtového období, ani v dalším rozpočtovém období. Je otázka, zda budou minimálně ve stejné výši, či nižší. Tomu bude třeba přizpůsobit i krajskou politiku.

Jak zvýšíte počet míst v domovech důchodců?

Počet míst v domovech důchodců je možno zvýšit pouze výstavbou nových zařízení.

Plánujete snížit počet úředníků na krajském úřadě a zjednodušit současnou byrokracii?

Zjednodušení současné byrokracie musí být cílem každého politika. Snížit počet úředníků na krajském úřadě neplánuji, protože mně to nepřísluší. Snížit nebo nesnížit počet úředníků je možné pouze po vypracování nezávislého personálního auditu a hlavně je třeba k tomu mít pravomoci.

Mnoha obyvatelům je funkce hejtmana vzdálená. Co uděláte pro to, abyste se jim v případě zvolení přiblížil a oni přesně věděli, co máte na starost?

Spolupracovat se všemi občany a dosáhnout toho, aby i oni měli možnost se, byť nepřímo, podílet na vedení Zlínského kraje. Politiku přiblížit lidem v každodenní práci.

Jak přimějete obyvatele, aby šli k volbám?

Volby považuji za jeden z mála demokratických prvků této země. Proto nechám na lidech, jak se rozhodnou. Posílit jejich rozhodování, zda jít či nejít k volbám, mohu pouze slušným jednáním a diskusí.

Co uděláte pro to, aby…

a) byla dokončena druhá část otrokovického obchvatu?

b) přišla na pořad dne neustále odkládaná stavba obchvatu Kunovic a začala se tak konečně řešit katastrofální dopravní situace při průjezdu městem?

c) byla dostavěna silnice 1/57 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím?  A jaké řešení podporujete v případě diskutované silniční křižovatky u Bezměrova, na které zemřelo během loňského roku při nehodách hned několik řidičů?

V oblasti dopravy je třeba oddělit kompetence kraje a státu. V případě rychlostních komunikací a silnic první třídy je třeba jednat se státem prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic ČR. U silnic druhé a třetí třídy je třeba přehodnotit priority a začít pracovat na nejproblémovějších lokalitách.

Jak zajistíte, aby i do malých obcí jezdilo více spojů? Lze se domluvit třeba se slovenskými dopravci? A co uděláte pro to, aby byl sjízdný Syrákov také v zimě při sněhových kalamitách?

V oblasti dopravní obslužnosti je důležité uvést do života integrovaný dopravní systém a skloubit linkovou autobusovou dopravu s železniční dopravou. Způsob zajištění dopravní obslužnosti se slovenskými dopravci si nedokážu představit.

Co uděláte pro to, aby z krajských nemocnic neodcházel personál jinam?

Adekvátně ohodnotit jejich práci a nesnižovat platy, jako se to děje v současné době například v uherskohradišťské nemocnici.

Zajistíte, aby byla alespoň v krajském městě nepřetržitá zubní pohotovost?

Budu dělat vše pro to, aby stomatologická pohotovost byla zajištěna ve všech okresech Zlínského kraje. Prozatím chybí především na Uherskohradišťsku.

Co uděláte pro zachování všech současných porodnic ve Zlínském kraji?

Napadá mě jediná odpověď nerušit žádnou porodnici.

Jak zajistíte vylepšení technického vybavení v krajské nemocnici?

Technické vybavení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně je na odpovídající úrovni současné doby. Moderní technické vybavení do budoucna budu podporovat především finančně, a to ve spolupráci s vedením nemocnice.

Jak zvýšíte počet stanovišť zdravotnické záchranné služby?

Počet stanovišť zdravotnické záchranné služby se v současné době zvyšuje a v tomto trendu budu pokračovat tak, aby tato služba byla zajištěna rovnoměrně v celém Zlínském kraji.

Zajistíte v kraji stálou leteckou záchrannou službu?

Minimálně jedno stanoviště letecké záchranné služby ve Zlínském kraji je nutné. Jeho zřízení je otázkou jednání a finančního zajištění.

Které školy zřizované krajem by se měly sloučit?

Optimalizace ve středním a učňovském školství je v podstatě dokončena. Čas ukáže, zda bude nutné další slučování těchto škol.

Jaké by měly vzniknout nové obory a které by se měly omezit?

V oblasti učňovského školství by to měly být především tradiční obory a hlavně obory, kde je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Aktuálně je nedostatek řemeslníků různých oborů a do těchto by měla směřovat podpora Zlínského kraje.

Co uděláte pro to, aby neodcházeli čerství vysokoškoláci z regionu například do Prahy?

Pokud nebudeme mít odpovídají nabídku pro absolventy vysokých škol, s jejich odchody neuděláme nic.

Máte plán, jak zaměstnancům v krajem zřizovaných školách zvýšit platy?

Takový plán nemám a budu se jím intenzivně zabývat v případě výkonu funkce hejtmana.

Co vás napadne jako první, když se řekne a) Slovácko, b) Haná, c) Valašsko, d) Zlínsko?

Výjimečný kraj v rámci České republiky, kde se protínají tři národopisné oblasti. Kraj s dříve velmi rozvinutou zemědělskou výrobou a vysokým potenciálem v oblasti cestovního ruchu.

Co nebo kdo podle vás nejvíce vystihuje Zlínský kraj?

Udržování lidových tradic ve všech oblastech, zdravé životní prostředí, rozvoj cestovního ruchu a turistiky, hustá síť cyklostezek a Baťův kanál.

JAKUB SCHMID

Autor: Redakce

8.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
hokej Aukro Berani Zlín - HC LitvínovŠtěpán Fryšara

Fryšara nevěděl, jak slavit gól. Úžasná euforie, zářil

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Zlámala mlha nepřekvapila. Olomouc není na kopci, tohle tady bývá, smál se

Mohl zažít ostřejší premiéru? Těžko! Když pomineme utkání MOL Cupu v Písku, ostrý debut si brankář Zdeněk Zlámal v dresu Zlína připsal až ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Kodani. A jako jediného přímého aktéra utkání jej nepřekvapila ani hustá mlha, kvůli které se zápas málem nedohrál.

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Máte fotku, jak letos volíte? Pošlete nám ji na editori.zlin@denik.cz, rádi vám ji zveřejníme na našem webu a ty nejlepší i tištěném vydání.

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Policisté rozháněli konflikt fanoušků v centru Olomouce

FOTOGALERIE / Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

Mlha? Neviděl jsem na brankáře Kodaně, přiznává Jiráček

Má zkušenosti z německé bundesligy. V roce 2012 se zúčastnil mistrovství Evropy, s Plzní a Spartou zase absolvoval několik těžkých pohárových bitev. V podobných podmínkách, jaké panovaly ve čtvrtek večer v Olomouci, ale zlínský záložník Petr Jiráček nikdy předtím nehrál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení