Podmínkou účasti bylo vymyslet akci, směřující k rozšíření povědomí lidí v České republice o dětech ulice, o Africe, fotbalu a rozvojové spolupráci. Mohlo jít o divadlo, výstavu, plakáty, noviny, video či jakoukoliv jinou prezentaci. Soutěž se uskutečnila v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale.

„Do školy nám přišel dopis i s výukovým DVD. To obsahovalo interaktivní hru a informace o Jihoafrické republice. Možnost zapojit se do projektu jsem nabídl dětem na druhém stupni. Ujaly se toho žákyně sedmé třídy a zcela samostatně zpracovaly video, kde ukázaly rozdíly mezi Evropou a Afrikou. Sestříhat film jim pomohl bratr jedné z nich, žák deváté třídy naší školy,“ popsal začátek úspěšné soutěžní cesty svých žákyň ředitel zlínské církevní základní školy Miroslav Škarka.

Poté dorazila radostná zpráva. Video bylo vybráno mezi pět nejlepších soutěžních projektů dané kategorie a děvčata jela na pražské finále. K videu přidala ještě návrh náušnic z plsti a náhrdelníku, které by mohly vyrábět děti v jihoafrických salesiánských centrech.

„Zatím se tam věnují drobným řemeslným pracím a toto by mohlo jejich činnost obohatit. Děvčata nakonec porotu přesvědčila a za první místo získala mobilní telefony,“ dodal Miroslav Škarka.

Organizátoři potom požádali školu o založení speciální skupiny na sociální síti Facebook, která by dále šířila myšlenku rozvojové pomoci Africe. Na besedu v pondělí do církevní školy dorazili také dva mladí Jihoafričané, pracovníci salesiánské organizace z Kapského města, Brian Matola a Nkosana Mkhize. Formou zábavné besedy a scének přiblížili dětem kulturu své země i problémy, s kterými se potýká.