Autorem projektu je místní obyvatel a student zlínského gymnázia, sedmnáctiletý Lubomír Marušák. „Zajímám se hodně o historii a v poslední době hlavně o tu držkovskou. Podle místních kronik jsem zjistil, že je tady několik velmi zajímavých studánek, a tak vznikl nápad je všechny zmapovat a dát do pořádku,“ uvedl Marušák.

Dodal, že jako první dostala zcela novou podobu studánka Na bídě v části obce známé jako Hutě. „V minulých letech se v přilehlém lese těžilo dřevo, a studánka tak byla úplně zničena technikou. Nejprve jsem pramen ani nemohl objevit, protože byl zcela zavalen sutí a zanesený bahnem. Když se mi ji pak podařilo vyčistit, začal jsem s rekonstrukcí,“ sdělil Marušák.

Zmínil, že břehy i dno studánky obložil kamením, aby se voda tak rychle nešpinila. „Protože je půda v blízkosti pramene rozmoklá kvůli nedalekému potoku, vytvořil jsem pro lepší přístup k vodě malý dřevěný můstek. Nyní ještě plánuji pramen nadstřešit dřevěnou stříškou pokrytou šindely,“ poznamenal autor projektu.

Podotkl, že s dalšími studánkami už by nemělo být tolik práce. „Mnoho z nich totiž už v minulosti nechaly zrekonstruovat Lesy České republiky v rámci programu obnovy studánek. O ty je potřeba jen pečovat, aby je například nezaneslo listí nebo aby přístřešky nezchátraly,“ vysvětlil Marušák.

Až bude celý projekt hotový, chtěl by mladý kutil vytvořit podél studánek vlastivědnou stezku. Je také možné, že budou studánky připojeny k naučné stezce, kterou v obci plánuje místní občanské sdružení Solisko. „Zatím se na tom máme teprve domlouvat. Ať tak nebo tak, chtěl bych ke každé studánce dát menší nebo větší informační panely. Ty by měly vždycky vypovídat o studánce a jejím okolí,“ řekl Marušák.

Podle něj je nejzajímavější Frdlanka, která se nachází v blízkosti místa, kde se v minulosti nacházel dřevěný lovecký zámeček. „Tento pramen podle pověsti dostal název po Albrechtu z Valdštejna. Užíval totiž titul vévoda frýdlantský, a když žil na lukovském panství, rád prý ke studánce jezdíval a také se tam stýkal s jednou místní dívkou,“ vypověděl Marušák. Podotkl, že lidé pak název frýdlantský zkomolili, až se z něj stala Frdlanka.

Za zmínku prý také stojí studánka Na Sirkové. „Jedná se o jediný pramen široko daleko, z něhož tryská sirná voda,“ vysvětlil autor projektu. Třetí nejzajímavější je pak podle Marušáka ta U Slováků. „Výjimečnost této studánky spočívá v tom, že je uvnitř kadlbu, tedy ručně vytesaného kmene stromu. Tyto kadlby v minulosti lidé využívali například na uchovávání mléka nebo obilí,“ přiblížil Marušák.

Obnova studánek však není jeho jedinou činností. Už několik let se věnuje hlavně práci se dřevem. Svůj vyřezávaný betlém, který se neustále rozrůstá, už několikrát předvedl na vánoční výstavě ve Hvozdné na Zlínsku.

Věnuje se i vyřezávání nejrůznějších sošek. V zimě postavil v obci několik obřích soch ze sněhu. Nechyběl mezi nimi například Radegast či lochnesská příšera. Nyní se chystá vytvořit obecní znak z víček od pet lahví. Těch spotřebuje přes šest tisíc.