„Výročí listopadových událostí v letech 1939 a 1989 si připomenou mimo jiné také zástupci vedení města, kteří uctí všechny, kdo zahynuli v důsledku krutosti minulých režimů,“ vylíčila mluvčí radnice Eva Stejskalová.

Vsetínští si tak připomenou nejen brutální zásah policie proti studentské demonstraci v roce 1989 v Praze na Národní třídě, která odstartovala Sametovou revoluci a pád totalitního režimu v bývalém Československu, ale také krutě potlačenou studentskou demonstraci proti nacistické okupaci v roce 1939.

„Při ní byl zastřelen student Jan Opletal. Následovalo uzavření vysokých škol a perzekuce a popravy dalších studentů,“ připomenula Stejskalová.

Připomínka této události, která se odehrála před devětašedesáti lety, byla totiž podle mluvčí prvotním impulsem k demonstracím o padesát let později.

Poněkud komorněji se rozhodli pojmout připomínku událostí 17. listopadu 1989 ve Valašském Meziříčí.

„U sochy svatého Floriána na náměstí vznikne zátiší, tvořené transparenty s hesly sametové revoluce, státními vlajkami a vzpomínkovými tabulemi na Jana Palacha a dobové události,“ prozradil místostarosta města Jiří Pernický.

Od páté hodiny odpoledne zde budou lidé moci nosit květiny či zapálit svíčku.

„Mítink ani proslovy se nepřipravují,“ doplnil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš.

Naproti tomu v Rožnově pod Radhoštěm u příležitosti Dne boje za svobodu žádné akce nechystají.

„Nemáme zde ani památník, který by byl určen sedmnáctému listopadu,“ uvedla Jitka Žitníková z radnice v Rožnově.

„Město žádnou organizovanou vzpomínku neplánuje,“ doplnil místostarosta Alois Vychodil.