„V životě pro mě byla hodně důležitá práce. Měl jsem jí tolik, že jsem neměl čas myslet na blbosti. Můj život byl velice složitý, ničeho ale nelituji. Jsem rád za všechno, co jsem prožil. I když to nebylo leckdy jednoduché, jako třeba totální nasazení na práci v Německu,“ řekl Deníku na sobotní rodinné oslavě v Malenovicích Zdeněk Ředina.

Do dalších let má jediné přání: aby mu zdraví sloužilo a mohl vydržet na světě ještě pár let. „Bral jsem všechno tak, jak to přišlo. Zajímá mě dodnes všechno dění nejen u nás, ale i ve světě,“ podotkl usměvavý senior, který si také zatancoval se svou o devět let mladší manželkou Olgou první tanec v kruhu blízkých na počest svých narozenin.

„Seznámili jsme se v Tlumačově, pracovala jsem tehdy v hračkárně a do práce jsem jezdila na kole. Jednou na mě čekal, vzal mi kolo, že mě sveze. Málem jsem ale skončila v rybníku. A tak to všechno začalo. Nelituji ničeho, on je hodný člověk a manžel,“ vzpomněla na první setkání s nynějším manželem jednadevadesátiletá paní Olga.

Při nejstarším tlumačovském obyvateli před pár lety snad stáli i samotní strážní andělé: srazilo jej totiž při přecházení cesty večer auto. Vyvázl téměř bez zranění. „Byl jsem už uprostřed silnice, když jsem viděl, že jede auto. Srazilo mě, ale já jsem vstal a šel domů. Říkal jsem řidiči, že mě nic nebolí. A v prvním momentě mě opravdu nic nebolelo. Až potom se to rozleželo,“ přiblížil nehodu Zdeněk Ředina. Jeho manželka pak našla na koberci krev, a tak celá událost vyšla najevo a jeli na pohotovost.

Stoletý senior má dva syny, Zdeňka a Jiřího, osm vnoučat a třináct pravnoučat.

Jako táta byl prý přísný, děti vedl hlavně k učení a práci, potom mohla být zábava. „Museli jsme si udělat svou práci, naučit se, pak jít teprve ven. Když mně se tak učit nechtělo, zatímco bráchovi to šlo, mně moc ne. Raději jsem se snažil přes zahradu utéct ven,“ vzpomínal na sobotní oslavě svého táty na mládí s úsměvem dvaašedesátiletý Zdeněk Ředina mladší.

S čím může, dodnes stoletý senior rád pomůže nejen své manželce. „Zrovna když jsem minulý týden přišla k nim domů, právě věšel záclony. Pro svou ženu Olinku udělá první poslední. Nedávno byl nahoře na žebříku a stříhal stromy, když si vzpomněl, že Olinka chtěla zajít do obchodu. Hodil nůžky na zem a šel. Takového partnera můžu jen závidět,“ usmála se Pavla Ředinová, která si vzala právě Zdeňka mladšího.

Sté narozeniny Zdeněk Ředina oslavil mezi desítkami příbuzných a přátel. (jk)