„Bylo toho už moc. V roce 1998 jsem kvůli podnikání spadl na hubu a stal jsem nezaměstnaným. Dostal jsem se do problémů s placením nájmu,“ začíná své vyprávění šestasedmdesátiletý Miroslav Šebela ze Zlína.

Sedí na pohovce, kolem sebe má úřední dokumenty, složenky. Ve svém věku a těžce nemocen, usiluje o to, aby získal místo v domově s pečovatelskou službou nebo byt. Ubytovna kde žije, není pro tak nemocného člověka prý vhodná. Jenomže na jeho žádosti reaguje radnice zamítavě.

„Ve středu za mnou byli pracovníci sociálního odboru, donesli mi formuláře na pomůcky a kartu TP (těžké postižení). Tak dlouho nic a najednou se věci pohnuly,“ naráží na to, že nedávno informoval média o svém plánu od pondělí držet protestní hladovku.

PROBLÉMY SE ZDRAVÍM A DLOUHODOBÉ DLUHY

Senior přiznává, že jeho dluhy jsou staré více než 12 let. Pobírá důchod, který je snížen o splátky právě na úhradu dluhů, na měsíc mu zbývá kolem sedmi tisíc korun, tři tisíce měsíčně jej stojí ubytovna. Miroslav Šebela je po mozkové mrtvici a špatně chodí. K tomu je cukrovkář.

„Čtyřikrát denně si aplikuji inzulin. Po mozkové mrtvici jsem částečně ochrnut na pravou stranu těla,“ popisuje svůj zdravotní stav.

„S ohledem na to, že jsem už využil snad všech zákonných postupů, abych změnil svou neutěšenou situaci, jsem nucen přistoupit k poslednímu kroku. Od 17.listopadu v 17 hodin zahájit hladovku a okupační stávku Radnice města Zlína ode dne 18.listopadu od 12 hodin,“ vysvětluje svůj původní plán.

PODMÍNKY NESPLŇUJE, ŘÍKÁ MĚSTO

„Případem pana Šebely se zabýváme dlouhodobě . A rozhodně ne až od chvíle, kdy se obrátil na média. Nicméně jsme za panem Šebelou vyslali pracovníky sociálního odboru. Výsledkem jejich šetření bylo, že podmínky ve kterých žije, nejsou ideální. Poslali jsme mu vyjádření, bohužel zamítavé. Nesplnil podmínky pro získání městského bytu,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Francová.

NEVYHOVUJÍCÍ PODMÍNKY

Podle pracovníků sociálního odboru se stěžovatel ne vždy zachoval k městu a jeho pracovníkům správně. Navíc dlužil městu peníze za nájemné a občas bylo těžké při jednání s ním vyjít.

„Přesto si myslím, že by se mu mělo pomoci. Možnosti. které máme, jsem mu sdělila při osobní návštěvě u něj na ubytovně. Uznali jsme, že pan Šebela vzhledem ke své imobilitě a silné cukrovce bydlí v nevyhovujícím prostředí,“ komentovala případ i vedoucí sociálního odboru Magistrátu města Zlín Jana Pobořilová.

Šebela věří, že k němu úřady nakonec budou shovívavé a vyřešení bydlení se dočká, aniž by se musel odhodlat ke stávce formou hladovky.

Co hrozí cukrovkáři u hladovky?

„Hladovka může takto nemocnému člověku natolik snížit hladinu cukru v krvi, že může upadnout do bezvědomí,“ komentuje úmysl pana Šebely držet hladovku lékařka Jaroslava Ondříková. Ta poukazuje i na věk muže.

„Celá rovnováha takto starého člověka je křehká,“ doplnila. Podle ní může při hladovce seniora dojít k metabolickému rozvratu, který může vést až k ohrožení života.

Oddlužení

Lidé, kteří mají velké dluhy mohou projít procesem zvaným oddlužení. S těmito kroky pomáhají specializovaní advokáti, insolvenční správci a společnosti akreditované ministerstvem spravedlnosti (neziskové organizace). Navíc, novelizace insolvenčního zákona, která vešla v platnost 1. června letošního roku, zajišťuje seniorům variantu oddlužení, které trvá jen tři roky.

„Musí mít však více než jeden dluh a aby mohl splácet, musí jeho příjmy být tak vysoké, aby bylo srazit z nich pro potřeby oddlužení částku cca 2300 korun,“ uvedl ředitel sekce insolvencí advokátní kanceláře Martina Ludvíka, David Vozák