„Jedná se o jednu ze tří staveb, jejichž výstavby jsou v těchto dnech zahajovány. Ve Zlínském kraji tak přibudou tři nové domovy pro seniory," uvedl hejtman Stanislav Mišák. Ty nahradí stávající zařízení. Na všechny zmíněné stavby kraj získal dotace z Evropské unie. Luhačovický domov důchodců by měl být dokončen v roce 2015 a bude stát 50 milionů.

„V plánu je třípodlažní stavba. V přízemí bude zázemí pro zaměstnance zahrnující také provozní část. V druhém a třetím patře budou pokoje pro klienty," upřesnila mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Podle radní Taťány Valentové Nersesjan je cílem nové výstavby poskytnout pracovníkům a obyvatelům lepší zázemí. „To staré je nevyhovující. Klienti musí třeba na jídlo přecházet mezi jednotlivými budovami," uvedla jeden z důvodů Valentová Nersesjan.

Plánované stěhování však probouzí v klientech luhačovického domova důchodců rozporuplné pocity.

Osmdesátiletá Marie Vepřeková se na změnu bydliště netěší. Má pro to své důvody. Patří mezi tři klienty, pro které prozatím v novém domově není místo z důvodu jeho odlišné kapacity. Ta se zmenší z původních padesáti míst na čtyřicet. Tito senioři se budou muset přestěhovat do jiných domovů pro důchodce, dokud se pro ně neuvolní v Luhačovicích znovu místo.

„Líbí se mi tady a nechci jít pryč. V okolí je navíc nádherná příroda a v ulici, kam se máme stěhovat, jsou prakticky jenom paneláky," stěžovala si Vepřeková a narážela přitom na změnu, kterou tamější klienti nejvíce kritizují.

Jejich současné bydlení totiž obklopuje velká zahrada s mnoha stromy. Její náhrada však v ulici V Drahách chybí.

„Nejblíže je zámecký park, avšak i ten je pro méně pohyblivé klienty příliš vzdálený. Zkrátka do něj nedojdou," vysvětlila situaci zástupkyně ředitelky luhačovického domova pro seniory Naděžda Martincová. Zeleň bude chybět i osmašedesátileté Květě Kasalové, která se jinak na změnu těší. Bydlí totiž se spolubydlící ve dvojlůžkovém pokoji. V novém bydlišti bude více místností s jednou postelí, díky kterým budou mít senioři soukromí.

„Budu se velmi snažit, abych dostala pokoj sama pro sebe. Se spolubydlící sice vycházím dobře, ale v mém věku zkrátka člověk potřebuje soukromí. To je nenahraditelné," svěřila se Kasalová. Dle jejích slov je současný stav budovy nevyhovující. Dosluhuje zařízení pokojů a sdílení sociálních zařízení s ostatními klienty je nepohodlné.

„Líbí se mi, že v nové budově bude všechno po ruce ať už sesterna, nebo jídelna," pochvalovala si.

Čtyřiaosmdesátiletá Jiřina Smržová také oceňuje okolní prostředí. Myslí si, že v případě volby mezi nynějším a budoucím umístěním by většina obyvatel byla pro to, aby zůstali tam, kde jsou.

„Kdyby si měli vybrat, zůstali by tady. Mně jsou tyto změny jedno, protože vím, že nic nenadělám," řekla Smržová. „Vše má své klady i zápory. Důležité je, abychom se na změnu dívali z té pozitivní stránky," uzavřela Kasalová.

KRISTÝNA MARŠOVSKÁ