Smyšlený dluh si dvojice podvodníků od seniorky převzala, aniž by jí vystavili jakýkoliv doklad o převzetí, a odešli. Nebo další příklad. Devadesátiletého muže dva zloději přepadli v jeho kuchyni. Začali jej bít pěstmi a kopat do celého těla, když jim nedal peníze, poranili jej nožem na ruce. Odešli s tisícikorunou.

S takovými zprávami se veřejnost setkává často. Senioři se při nich stávají oběťmi trestných i násilných činů, při nichž se pachatelé dokonce neštítí ani použití násilí. Kvůli své bezbrannosti a důvěřivosti jsou terčem podvodníků nyní známých pod názvem „šmejdi". Stávají se také cílem zlodějů, kteří se k nim domů vetřou pod nejrůznějšími záminkami a okradou je někdy o celoživotní úspory.

O senior akademii je zájem

Předejít tomu se snaží kromě dalších institucí i zlínská městská policie.

Ve Zlíně strážníci například každoročně pořádají senior akademii. Tento projekt byl spuštěn poprvé v roce 2013 a zúčastnit se jej může vždy dvacet zájemců.

„Letos máme kvůli zvýšenému zájmu již 40 klientů akademie," uvedla preventistka zlínské městské policie Kamila Nováková s tím, že o akademii několikatýdenní kurz je ve Zlíně obrovský zájem.

„Lidé si to mezi sebou řeknou. Absolventi senior akademie si získané znalosti nenechávají jen pro sebe, ale sdělují je i svým přátelům a známým. Ti se pak mnohdy právě na tomto základě hlásí do dalších ročníků," zmínila.

Senioři si zde podle ní v tomto programu prevence kriminality připomenou zásady vlastního bezpečného chování, seznámí se s prevencí kriminality, seznámí se se základy požární ochrany a první pomoci, proberou otázky týkající se zdraví nebo dluhové problematiky, ale velmi aktivně se zajímají také o problém zvaný podomní prodejci nebo se třeba seznámí i se základy první pomoci.

„Co se týká prevence kriminality a ochrany seniorů, klade na to zlínská městská policie velký důraz," uvedl ředitel zlínských strážníků Milan Kladníček.

Lidé si to řeknou

„Chceme zkrátka naše seniory připravit na nepříjemné situace, do kterých se můžou dostat, a současně jim dát praktické rady, které jim s řešením těchto problémů pomůžou," vysvětlil.

Strážníci však vyrážejí za seniory i do ulic Zlína. Navštěvují je v domovech pro seniory, pořádají pro ně v klubech důchodců přednášky. Každý rok montují zájemcům z řad seniorů bezplatně řetízky do dveří.

„Právě v těchto dnech máme v plánu namontovat starším lidem více než čtyřicet těchto bezpečnostních prvků. S montáží začínáme, až se nám na stole sejde více žádostí, vysvětlila Kamila Nováková. Projekt „Řetízek" funguje ve Zlíně od roku 2008 a za tu dobu namontovali seniorům strážníci zlínské městské policie ke vstupním dveřím již 460 řetízků.

„Celá instalace včetně řetízku je zdarma," ubezpečila preventistka Nováková. Doplnila, že i tento projekt má velký ohlas. „Lidé si to mezi sebou řeknou, stejně jako v případě senior akademie je i o montáž řetízků velký zájem," pochvalovala si Kamila Nováková.

Mimo řetízek dostal každý senior i nálepku s důležitými telefonními čísly včetně rad, jak se v krizových situacích zachovat. Strážníci rovněž každého seznámili se zásadami bezpečného chování.

„Člověk je klidnější, i když si budu muset ze začátku na ten řetízek zvyknout, jsem moc ráda, že mi ho namontovali. Sousedka už jej má také," uvedla seniorka Jaroslava Pařízková při montáži řetízku u jejích dveří