Ředitelé domovů se tak obávají, že jim nebudou do konce roku stačit peníze a mohou se tak dostat do platební neschopnosti. "Máme přes 180 klientů a zhruba 80 z nich má důchod natolik malý, že nepokryje ani úhrady za péči. Jejich pobyt proto částečně hradíme z dotací ministerstva," řekla deníku ředitelka zlínského Domova pro seniory Burešov Zdeňka Drábková.

Průměrná výše starobního důchodu se podle České správy sociálního zabezpečení pohybuje kolem 8500 korun, řada seniorů ale nedosáhne ani na více než 5000 korun. A domovy důchodců stojí v kraji měsíčně od 5000 do 11.000 korun. Za rok tak může klient dlužit domovu až 24.000 korun. Podle Aleny Grebíkové z krajského úřadu se s dluhy potýká téměř všech 13 domovů důchodců, které zřizuje Zlínský kraj.

Domovy jinou možnost, než spoléhat na dotace, nemají. Podle zákona péči seniorům poskytnout musejí. Domovy peníze nesmějí od klientů vymáhat ani prostřednictvím příbuzných. Úřad ombudsmana totiž nedávno kritizoval to, že některé domovy důchodců v zemi chtěly ve smlouvách s klienty získat záruku. Požadovaly, aby se v dědickém řízení plateb dluhů domohly. Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové je to krajně neetické.