Zahradníková řekla, že Zlínský kraj je na tom z hlediska počtu lůžek pro seniory a lidi s demencí téměř nejlépe ze všech regionů. "Má poměrně velký počet lůžek na 100.000 obyvatel. Roste zde počet domovů pro seniory či domů s pečovatelskou službou, jejichž úroveň je velmi dobrá," podotkla.

Podle krajského plánu rozvoje sociálních služeb by v regionu neměla vznikat další velká sociální zařízení, kraj chce spíše podporovat terénní služby a dobrovolnictví tak, aby senioři zůstávali co nejdéle doma. Zatím se ale potýká s nedostatkem středního zdravotnického personálu a dobrovolníků.

Se situací by podle Zahradníkové mohli pomoci i aktivní senioři. "Dodá jim to pocit potřebnosti i vlastní důležitosti," řekla. Samotné dobrovolnictví je ale podle ní špatně ošetřeno v českém právním systému, v republice navíc prý nejsou lidé ještě příliš ochotni pomáhat jiným tak, jako je tomu v západních zemích Evropy.

Z hlediska středního zdravotnického personálu ve Zlínském kraji by situaci mohli zlepšit také absolventi zdravotnické fakulty, kterou chce v následujících letech zřídit zlínská Univerzita Tomáše Bati.

Zlínský kraj počítá s tím, že v budoucnu zvýší počet lůžek pro dlouhodobě nemocné. Se zdravotními pojišťovnami má nyní nasmlouváno 419 lůžek, vzhledem k demografickému vývoji jich v budoucnu ale bude zapotřebí mnohem více.

Současné trendy v bydlení a změny v životním stylu seniorů připomenou odborníci na dvoudenní konferenci Senior Living, jež se ve Zlíně uskuteční ve čtvrtek a v pátek. Akce by měla být zároveň výzvou pro investory, architekty a bytové poradce.

Podle Českého statistického úřadu obyvatel Zlínského kraje každoročně ubývá. V regionu nyní žije zhruba 590.000 lidí. V roce 2050 by zde ale mohlo žít o více než 120.000 obyvatel méně. Seniorů ale bude přibývat. V roce 2050 by v republice mohlo žít až půl milionu lidí starších 85 let, přitom ještě loni jich bylo zhruba 102.000.