Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem hrozí za septiky pokuty

ZLÍNSKÝ KRAJ - Zákaz vypouštění odpadních vod a až desetimilionové pokuty hrozí od Nového roku zhruba třem stovkám malých obcí a místních částí ve Zlínském kraji. Nemají totiž zbudované čističky, zrekonstruované kanály, a nesplňují tak přísné evropské podmínky kvality vody. Vysoké pokuty budou hrozit za nezajištěné septiky i jednotlivcům.

17.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/repro

Výjimku obcím na vypouštění odpadních vod poslanci pozítří nejspíš zamítnou

Starostové obcí s méně než dvěma tisíci obyvatel, jichž se vodní zákon týká, se cítí zahnaní do pasti. Na realizaci staveb totiž nejsou peníze. Prosadit novelu vodního zákona, a prodloužit tak pro vesnice lhůtu až do roku 2010, jako je tomu u sídel nad dva tisíce obyvatel, se už od března v Poslanecké sněmovně pokouší statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje odpovědný za oblast životního prostředí Vojtěch Jurčík (KDU-ČSL).

„Návrh jsem podal už dvakrát, ale zatím bez výsledku. Přitom to, co se v zákoně žádá, je nesplnitelné. Když to sečtu za obce v celém kraji, náklady by činily devět miliard korun,“ odhadl Jurčík. Letos bude kraj dotovat stavbu kanalizací a čističek podobně jako každý rok, tedy dvaceti až třiceti miliony korun. „Malá je i možnost dotací ze státního rozpočtu. Dotační tituly jsou nastavené zejména pro obce nad dva tisíce obyvatel, které je podle dohod, jež jsme při vstupu do EU uzavřeli, třeba řešit přednostně,“ doplnil Jurčík.

Jurčíkův návrh projednávala vláda poprvé koncem dubna. Vyjádřila s ním nesouhlas, stejně jako tři pověřené sněmovní výbory. Druhé čtení navrhované novely mají poslanci na programu pozítří. „Šance na schválení jsou ale velice malé,“ obává se Jurčík.

Neustálým tlakem se Zlínskému kraji podařilo alespoň přimět ministerstvo životního prostředí (MŽP) k tomu, aby vydalo prováděcí pokyn, jak na provinilce od roku 2008 pohlížet. „Pokutovat je několikamilionovými částkami by byl nesmysl. Zcela by to zablokovalo jejich další rozvoj,“ dodal Jurčík.
Kdo bude mít alespoň částečně rozpracovanou projektovou dokumentaci k odkanalizování, může být podle pokynu MŽP sankcí ušetřen. Kontrolou budou pověřeny vodoprávní úřady obcí s rozšířenou působností, popřípadě kraje. Podle instrukcí mají být úředníci alespoň zpočátku k lidem i obcím, co se dohledu a postihů týče, shovívaví.

Vidina několikamilionové pokuty už přiměla jednat například vedení Březnice na Zlínsku. „Dostali jsme od kraje na odkanalizování obce půlmilionovou dotaci. Nyní pracujeme na dokumentaci. Projekt pro stavební povolení by měl být hotový do konce příštího roku,“ prozradil starosta Josef Hutěčka. Stavba vyjde asi na milion tři sta tisíc korun. „Až schrastíme zbývajících osm set tisíc, začneme stavět. Pravděpodobně to ale nebude dříve než za dva až tři roky,“ dodal.

Jasno ještě naopak nemají ve Žlutavě na Zlínsku. „Chtěli bychom vybudovat společnou čističku s Bělovem a Novou Dědinou, zatím se to ale nevyvíjí podle našich představ,“ uvedl starosta Stanislav Kolář. Až padesátitisícové pokuty mají od Nového roku hrozit i jednotlivcům, kteří mají povolení k vypouštění splašků starší než z roku 2001. Ti mají na výběr ze dvou variant.

Tou levnější je zaslepit odtok septiku, udělat z něj žumpu a tu podle potřeby vyvážet. Likvidace pěti kubíků odpadu v čistírně odpadních vod přitom stojí v průměru dva tisíce korun. Zaplatit je potřeba i dopravu. Pokud není možné napojit septik na veřejnou kanalizaci, mohou si jednotlivé domácnosti vybudovat také vlastní domovní čističku. Její pořízení stojí přibližně padesát tisíc korun.

Pro první zmíněnou variantu se rozhodl například Radim Janík z Halenkovic na Zlínsku. „Raději zaplatím jednou za čas menší částku, než najednou vydat desítky tisíc za domácí čistírnu odpadních vod,“ vysvětlil. Úřady na Zlínsku už nepovolují ani stavby nových septiků. Pocítit to mohl například Zdeněk Mikel, který si staví domek v Březnici. „Musel jsem postavit jímku na vyvážení. Jde do ní všechno, voda, když si člověk umyje ruce, i každé spláchnutí,“ řekl. „Doufám, že se brzy dočkáme v Březnici kanalizace s čističkou,“ dodal.

Ve Zlínském kraji se nachází celkem 381 obcí a místních částí, které mají méně než dva tisíce obyvatel. Na čistírnu odpadních vod dosud není napojeno 296 z nich.

17.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení