Tento oddíl si letos připomene už sedmdesát let existence. V rámci oslav se ve Zlíně o víkendu uskutečnil i turnaj O pohár hejtmana Zlínského kraje.

Šermíři se však těší především na 17. května. Právě tento den budou mít současní i bývalí vyznavači sportu gentlemanů ve městě sraz.

„Zatím máme potvrzeno asi devadesát účastníků," říká Zdeněk Traub. Ve Zlíně má šerm své pevné postavení. Fungují zde tři oddíly. Některé se ale věnují například jen mládeži. Oddíl sportovního šermu Zlín má v současné době 44 aktivních členů. V oddíle se věnují šermu s kordem, fleretem i šavlí.

Podle předsedy klubu je šerm naprosto bezpečným sportem, kde při použití předepsaného vybavení zranění zbraní nehrozí. Dnes šermují děti i od šesti let. Zdeněk Traub takto nízký věk osobně nedoporučuje.

Nové zájemce získávají v průvodu

„Pokud děti nedělají zároveň i jiný sport, tak je to ještě brzy. V šermu se používají jen určité pohyby a děti se potřebují rozvíjet pohybově všestranně. Osobně bych doporučoval začít tak v osmi či devíti letech," říká. Šermíři ve Zlíně pořádají občas i nábory. V těch se jim však příliš nedaří. Překvapivě větší zájem nováčků získávají po prvomájovém průvodu.

„Jsme sálový sport. Lidé nás mnoho nevidí. Když pak jdeme průvodem a máme helmy a zbraně, vždy to někoho zaujme a přihlásí se. Tak uvidíme, co letos," směje se předseda Sportovního šermu Zlín.