Přesněji to znamená, že ve vybraných zdravotnických zařízeních dostanou ve své srpnové výplatě sestry, které pracují bez dozoru na směny, o dva tisíce korun více. Kraj jim za období od července do prosince tohoto roku má z dotací ministerstva zdravotnictví rozdělit až 27 milionů korun.

Vláda sice nařídila zvýšení mezd pro sestry v nepřetržitém provozu, stát však krajům tyto peníze ale zatím neposlal. „Myslíme si, že by tyto peníze mohlo a mělo rozdělovat přímo Ministerstvo zdravotnictví. To si však chtělo ulehčit práci a tuto administrativu přehodilo na kraje,“ komentoval situaci hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek s tím, že ale rozhodnutí vlády jsou závazná. Proto krajští radní tento týden vyhlásili speciální dotační program, jehož prostřednictvím se vybraných šestnáct zařízení a nemocnic ve Zlínském kraji k penězům pro zvýšení platů sester může dostat.Dokud ale peníze nepřijdou, budou muset doslova sáhnout do vlastní kapsy. Což například pro největší nemocnici v kraji Baťovu (KNTB) znamená prohloubení ztráty o devět milionů korun. „Pro nemocnice to samozřejmě bude zátěž, se kterou nepočítaly, té zlínské vyplacení příplatku prohloubí finanční ztrátu,“ uvedl předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček. Podle něj ale nemocnice očekávají, že peníze od Zlínského kraje získají ještě letos.

Mezi ně má patřit i Nemocnice Atlas ve Zlíně. „Moc tomu nevěřím, dokud ty peníze neuvidím ve výplatě. Ale pokud ano a dostaneme je, uvítáme to, bylo by to velmi příjemné,“ usmála se sestra Renata Plecová z lůžkového oddělení nemocnice.Naopak mezi zařízení, kterých se tento dotační program netýká, patří například Lázně Leopoldov v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. „Naši pracovníci mají individuální, stabilní platy dle uzavřených smluv. S tím, že na tyto peníze nedosáhneme, jsem počítal. Ale sestrám v nemocnicích zvýšení jejich mezd moc přeji,“ komentoval soukromý provozovatel a majitel Lázní Leopoldov František Krystýnek. Mezi další známá zařízení, která se k dotacím na zvýšení mezd sester nedostanou, patří například i úspěšná Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín.Se zvýšenými mzdami ovšem nemůže počítat ostatní zdravotnický nelékařský personál. „Byli bychom samozřejmě raději, kdyby se příplatek týkal všech nelékařských profesí ve směnném provozu. Ale jsme rádi i za tohle navýšení,“ zmínila náměstkyně ošetřovatelské péče KNTB Helena Šmakalová. Pokud by se navýšení mezd týkalo všeho nelékařského personálu, za půl roku by se vyšplhalo v kraji na 52 milionů korun. Zatím v regionu chybí ve směnném provozu téměř 200 zdravotních sester. Jestli navýšení mezd pomůže udržet sestry v nemocnicích, se ukáže. „Otázkou je, jak bude situace vypadat v roce 2018,“ uzavřela mluvčí KNTB Dana Lipovská. Stát slíbil peníze do konce roku