„To, že jsme za vámi přišly až sem, naznačuje závažnost situace,“ sdělila zdravotní sestra Romana Zelinková. Už třicet let pracuje ve zlínské nemocnici a podle svých slov již dlouho bojuje za důstojnější finanční ohodnocení středního zdravotnického personálu.
„Docházejí nám prostředky, možnosti, ale hlavně síly. Pokud se ani nadále nic nestane, jsme připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost,“ prohlásila.
Na zasedání vystoupila i předsedkyně krajské rady odborových svazů Jaroslava Doleželová. Podle ní mají sestry ve Zlínském kraji nejnižší platy v celé České republice. Nejhorší je prý situace v Kroměříži.
„Oproti nemocnicím ve zbytku republiky je rozdíl v platech šest až osm tisíc,“ vyčíslila.
I ve srovnání s krajskou nemocnicí ve Zlíně jsou podle ní na tom kroměřížské sestry v průměru o dva tisíce měsíčně hůře.
„Kvůli náročnému třísměnnému provozu, včetně nočních směn, jsou některé ze zaměstnankyň rozvedené samoživitelky,“ přiblížila tíživou situaci.
Podle vedení zlínské Baťovy nemocnice nejsou na tom sestry v krajském městě zase tak špatně. „Podle našich informací nemají naše sestry nejnižší platy v rámci republiky,“ sdělil ředitel nemocnice Petr Pšikal.
Přesto o plánované stávkové pohotovosti management nemocnice povědomí má. „Nejsme si ale vědomi, že by to bylo z důvodu, že jsou u nás nižší mzdy než v jiných zařízeních,“ doplnil.
Konstatování obou zdravotnic naopak podpořila místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Dagmar Žitníková. I podle ní mají zaměstnanci v nemocnicích Zlínského kraje nejnižší platy v republice.
Všechny vystupující zdravotnice se shodly na tom, že neodpovídající ohodnocení úzce souvisí s převedením nemocnic na obchodní společnosti, ke kterému došlo před několika lety.
„Byli jsme tehdy striktně proti, a v současné době odbory požadují, aby právní forma byla převedena zpět na příspěvkové organizace,“ zaujala Žitníková nekompromisní postoj.
K převodu na akciové společnosti došlo v době, kdy byl hejtmanem Libor Lukáš (ODS). „Stojím si zatím, že podniknuté kroky měly tehdy smysl,“ bránil se nynější náměstek hejtmana. Bez transformace by se podle něj pohybovaly nemocnice v mnohem větších ztrátách.
Jiného názoru je ale současný hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
„V tomto se neshodneme. Já rozhodně nejsem přesvědčen o tom, že by nepřevedení nemocnic na obchodní společnosti způsobilo ještě větší ztráty než jsou dnes,“ reagoval. Zároveň ale potvrdil, že zpětný převod zpět na neziskové organizace není vůbec jednoduchý a závisí například na úpravě zákona. Vyjádřil se také k platům zdravotnického personálu. „Nikdo nezpochybňuje, že sestry, střední zdravotnický personál i lékaři mají nárok na větší ohodnocení,“ řekl hejtman.
Podle něj se intenzivně pracuje na narovnání ohodnocení zlínského zdravotnického personálu v rámci České republiky. „Se stávkou ale přicházíte v době, kdy se vše řeší,“ vzkázal sestrám.