„Už jako kluk jsem měl zálibu ve vrtulnících, jenomže tehdy na to nebyly peníze. Před zhruba dvaceti lety bylo všechno komplikované, včetně elektroniky, která ještě nebyla dostatečně dokonalá. Jednoho dne jsem si pak zakoupil vrtulník s vysílačkou a začal jsem s ním leccos zkoušet. Technologie pak byla postupně rok od roku lepší,“ vzpomíná na počátky svého koníčku švýcarský letecký modelář.
Dodává, že jakmile tomuto netradičnímu oboru člověk jednou propadne, pak už to lehké nemá.

V Kroměříži se na šestnáctém ročníku tradiční akce sešli milovníci leteckých modelů z Česka i zahraničí

„Kdo si jednou koupí vrtulník, pak už si plánuje, že si jednou sám postaví svůj vlastní, nějakou jeho maketu. Pak touží po ještě větším a po originalitě,“ vysvětluje Markes.

S českými vrtulníkáři si pochvaluje dobrou spolupráci, proto se sem také rok od roku rád vrací.
„Za ta léta jsem si s nimi vypěstoval velice dobré kontakty. Do Švýcarska také dojíždějí čeští piloti a naopak,“ vysvětluje Markes s tím, že díky své vášni si i ve Švýcarsku otevřel modelářskou firmu.
Setkání vrtulníkářů bylo tentokrát pro veřejnost neoficiální.

„Diváky jsme nezvali, je to volná akce. Jsou tady především piloti vrtulníků s tím, že nikdo se nevěnuje jenom jim, ale mají tu s sebou i jiné modely. Nejlevnější vrtulník, který tu létá, je za dvacet tisíc, nejdražší zase za čtyři sta tisíc korun,“ podotkl v sobotu za pořadatele modelářského setkání Petr Mašláň.