Výjimečnost identifikace ložisek rakoviny prostaty spočítá především v tom, že hodnocení je výrazně subjektivní záležitostí a je mnohem více než u jiných vyšetření na magnetické rezonanci závislé na zkušenostech hodnotícího lékaře.

„Nezkušený lékař může nález přehlédnout nebo naopak nadhodnotit, čímž se zvyšuje počet zbytečných a pacienta obtěžujících bioptických došetření. U nás se díky vyšetření prostaty na magnetické rezonanci snížil počet pacientů, pokračujících na biopsii, o třicet procent,“ řekl primář Oddělení zobrazovacích metod Jiří Tesař. V minulosti se odebíraly vzorky „naslepo“ z periferních částí prostaty. Tam se totiž předpokládá nález většiny nádorů.


Pro pacienta se jedná na magnetické rezonanci o rutinní vyšetření pánve zacílené na oblast prostaty. Zobrazuje se přitom vlastní prostatická tkáň i skelet a případné patologické lymfatické uzliny v rozsahu pánve. Hodnocení pak patří k nejsložitějším z vyšetření na magnetické rezonanci. „Musíme prohlédnout všechny skeny, najít podezřelá ložiska, porovnat je s různými dalšími typy skenů a pacienta pak podle klasifikace zařadit do jedné z pěti kategorií rizika. S tímto údajem posléze pracuje klinický lékař-urolog,“ dodává primář Jiří Tesař.