Zatímco pro některé členy fotbalového klubu to byla v úterý premiéra, jednička Zlína darovala krev už počtvrté. „V rodině to tak máme nastavené. Babička chodila darovat, mamka když mohla, tak taky. Vnímám to jako takovou menší pomoc,“ uvedla opora Fastavu.

Zlínský odchovanec měl původně přijít do nemocnice v pondělí, ale díky klubové akci svoji návštěvu o den odložil. Z hráčů daroval krev pouze on a útočník Tomáš Poznar. Problém v tom kvůli přípravě na čtvrteční pohárový duel v Olomouci neviděl. „Kdyby byl třeba v úterý odpoledne trénink, bylo by to horší. Maminka dělá v nemocnici a stejně jako paní doktorka říká, že je to v pohodě. Akorát není dobré trénovat krátce po odběru, ale den na to se může. Hlavně se musí hodně pít,“ připomíná Dostál.

Hlavně díky mamince, která pracuje jako sestra na dětském oddělení, má na rozdíl od jiných spoluhráčů k nemocnici kladný vztah. „Nebojím se sem chodit,“ usmívá Dostál. „Když mám nějaký problém, rád sem zajdu. Strach rozhodně nemám. Od toho tady lékaři jsou,“ přidává vážněji.

Kromě Dostála se do úterní akce zapojili také členové realizačního týmu Fastavu. Hlavní trenér Michal Bílek byl sice v Praze, ale zastoupili ho asistenti David Hubáček s Janem Kameníkem, trenér brankářů Otakar Novák a masér Patrik Hučko.

Do registru dárců kostní dřeně se zapsali kapitán Lukáš Železník, záložník Petr Jiráček a útočník Tomáš Poznar. Na akci dohlížel sportovní manažer a viceprezident zlínského klubu Zdeněk Grygera.

Úterní akce s prvoligovým klubem se zúčastnili také fanoušci, kteří od vedení klubu obdrželi suvenýry a drobné dárky. Někteří navíc mohou vyhrát vstupenku na vybraný zápas v letošní podzimní sezoně nebo vstup do VIP prostor, kde budou mít po celý zápas občerstvení zdarma. „Losovat se bude z příchozích účastníků, kteří v úterý za námi přijdou a zúčastní se akce,“ informovala mluvčí Fastavu Zuzana Molková.

Pozitivně akci hodnotila primářka Hematalogicko-transfuzního oddělení krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně Jana Pelková. „Jsme rádi, že k nám fotbalisté chodí pravidelně. Akce určitě má smysl,“ je přesvědčená Pelková. Podle ní zájem o dárcovství roste. Meziročně se počet zvýší až o dvě stě dárců. „Je to výborné číslo. Určitě takovéto podobné akce k tomu přispívají,“ pochvaluje si Pelková.

Za celý rok přijde ve Zlíně darovat krev 5 500 mužů a žen. „Máme přes deset tisíc odběrů,“ chlubí se Pelková. Jaké procento tvoří sportovci, si ale netroufá odhadovat. „My to přesně nesledujeme, v kolonkách to nemáme,“ dodala s úsměvem.