„Musím se přiznat, že to všechno se školou moc nezvládám. Je to náročné, ale věřím, že to nějak skloubit nakonec půjde. Do toho všeho mám ještě soustředění kvůli atletice," říká s úsměvem sympatický student. Do jeho poklidného života však v poslední době zasáhla nemoc, lékaři u něj nedávno zjistili cukrovku, která si vyžádala dočasnou absenci ve škole. Mladík se s tím však statečně vyrovnává.

PRODÁVAT „ŠMEJDY" BY JEJ NEBAVILO

„Věřím, že se z toho dostanu nebo to alespoň přinejmenším nebude horší," podotýká.

Vašek Staněk si původně kvůli obuvi chtěl založit e-shop na boty. Nakonec si ale uvědomil, že by jej nebavilo prodávat prostřednictvím internetu obuv, o které už dopředu ví, že je nekvalitní.

„Dnešní boty se z Číny dovážejí opravdu hodně často. I když se obuv pyšní velkou známou značkou, tak ta kvalita, jak se zdá, tam být nemusí. Proto jsem se rozhodl, že to zkusím po vlastní ose a budu vyrábět boty v naší rodinné firmě," vysvětluje student.

Boty Vasky navrhuje tak, aby splnily všechny podmínky pro pohodlí nohy. Šijí je pak zkušení zlínští ševci z nejkvalitnějších přírodních materiálů z regionu. Mnozí z nich mají i více než dvacetiletou praxi v oboru. Boty dokáže zákazníkovi vyrobit i na míru, může na ně také vyrazit iniciály.

„Jejich výjimečnost spočívá v tom, že jsou opravdu kvalitní a ručně šité a prošívané, což v dnešní době vymírá. Naše plus je v tom, jak vypadají," vyzdvihuje Vašek Staněk.

Cílovou skupinou je podle něj věk 18 až 35 let. „To mi ale nevyšlo. Mířil jsem na mladší, paradoxně ji ale objednávají především starší. Vidí v tom kvalitu," směje se. Ve výrobním procesu pracuje tak šest až osm lidí.

Smysl a vášeň pro boty zdědil zřejmě po svých předcích. Jeho tatínek má totiž zmíněnou dílnu na výrobu pracovní obuvi ve Lhotě u Malenovic, kde ty své návrhy nechává šít. Věnoval se tomu také jeho dědeček.

„Když jsem o svém záměru řekl našim, moc se jim to nelíbilo. Jakmile jsem jim však ukázal návrh včetně marketingu, pochopili, že to nemusí být vůbec špatné. Chci se Vaskám věnovat i nadále, pracuji už na zimní kolekci bot. Mým cílem je rozšířit klientelu, která bude vědět, že jsme kvalitní. To je to hlavní," dodává Vašek Staněk.