"Přesná čísla ještě nemáme k dispozici, návštěvnost se ale zvýšila. Vedle poměrně příznivého počasí je to způsobeno také propagací a rozšířením nabídky služeb," řekl Bártek. Sezonu si pochvalují i provozovatelé půjčoven loděk, kteří velmi přivítali rozšíření provozní doby zdymadel. Povodí Moravy letos navýšilo počet dnů v týdnu, kdy se komoruje, kromě toho byla zdymadla v provozu o hodinu déle.

"Letošní sezona je úspěšnější. Například v případě hausbótů jsme měli po většinu doby vytíženost zhruba 90 procent, což je v podstatě maximum, protože potřebujete nějaký čas na údržbu a úklid lodí mezi jednotlivými výpůjčkami. Vyšší zájem jsme zaznamenali i u laminátových lodí s motorem," sdělil provozovatel půjčovny Na Rejdě ve Spytihněvi na Zlínsku Stanislav Hampala.

Vodní cesta spojující Otrokovice na Zlínsku a Rohatec na Hodonínsku vznikla v 30. letech minulého století. Původně sloužila k přepravě lignitu z dolů na jižní Moravě do Baťových závodů a k závlahám okolních polí. Po druhé světové válce kanál chátral. V 90. letech se začalo s jeho obnovou pro turistické využití. Možnosti plavby se navíc ještě rozšíří.

Zřejmě již na jaře příštího roku začnou práce na prodloužení vodní cesty v jižním směru. Turisté by se tak mohli svézt až do Hodonína na konci roku 2009. Uvažuje se i o prodloužení kanálu na severní straně. Pokud by se podařilo najít peníze za stavbu zdymadla na Bělovském jezu u Otrokovic, bude možná souvislá plavba až do Kroměříže.