„Začali jsme pětadvacátého července. První byly meruňky. Jejich úroda je ale oproti loňsku až trojnásobně menší, takže se jich mnoho nepálí,“ poznamenal majitel a provozovatel lukovské pálenice Bohdan Žákovský, který se pálením ovoce zabývá už třiadvacet let.

Naopak velkou úrodu si letos lidé pochvalují u mirabelek. „Během tří týdnů je začneme pálit. Ukazuje se také, že je v našem okolí hodně švestek. Lukov, Štípa a Velíková hlásí, že mají nadúrodu. Fryšták je prozatím zdrženlivější,“ doplnil Žákovský.

Mezi další druhy ovoce, které se bude v Lukově zpracovávat na alkohol, patří třešně. „Těch je méně, protože jsou pracné na česání. Z tohoto důvodu jich lidé mají obvykle sto, maximálně sto padesát kilogramů,“ podotkl Žákovský. Zato je prý z třešní dobrá průměrná výtěžnost, přibližně deset litrů ze sta kilogramů ovoce.

Od počátku příštího týdne začínají pálit také v Březnici u Zlína. Jako první tam na řadu přijdou třešně, meruňky, mirabelky a ryngle. Později se pálí hrušky, jablka, jahody či rybíz.

„Ovoce je dostatek. Méně se letos urodilo jen meruněk. Těch je oproti loňskému létu polovina, asi na deset až patnáct kotlů,“ podotkla Stanislava Chalupová z březnické pálenice.

Švestek je údajně i v této oblasti hodně, avšak padají předčasně na zem. Na jejich nedostatek si stěžují jen obce Želechovice a Lípa. V Březnici se v srpnu vypálí také velké množství calvadosu. „Máme hodně hrušek a jablek. Těch bylo loni méně,“ dodala Chalupová.

Za oblíbené kořalky si však lidé letos budou muset připlatit. „Porostla cena jak vody, tak energií. Z toho důvodu musíme vyrovnávat náklady. Zvýšili jsme cenu na litr o pět korun,“ vysvětlil Žákovský.

Za jeden litr absolutního alkoholu zaplatí zájemci v lukovské pálenici sto osmdesát pět korun bez paliva, s palivem se částka vyšplhá ke dvěma stovkám.
Březnická provozovna je sice o něco levnější, přesto také ceny za pálení zvýšila. „Zdražujeme celkově asi o tři koruny. Za litr čistého lihu zaplatí lidé pravděpodobně sto osmdesát korun. Konečné rozhodnutí ale padne, až začneme pálit,“ dodala Chalupová.