Podle obchodnice se sportovním oblečením Ireny Kubíčkové z Holešova jsou prázdninové slevy v plném proudu. „Nižší ceny sezonního zboží máme už od konce července,“ popisuje Kubíčková. „Pokud člověka vyloženě netlačí koupit si nějakou věc už před sezonou, tak si počká a využije až výhodnější nabídky v jejím průběhu,“ mínila majitelka prodejny se sportovními doplňky.

Někteří obchodníci mají dokonce výprodeje za sebou. „U nás zrovna skončily. Od začátku července jsme prodávali věci z jara. Zájem o ně byl opravdu veliký, nejvíc šla na odbyt trička,“ řekl kroměřížský prodejce oděvů Roman Medek. Ke slevám ho však nepřivedl přebytek zboží, ale tvrdá konkurence.
„Máme menší obchod a jsme v podstatě donuceni zlevňovat. Supermarkety totiž často nasadí tak nízké ceny, že se jim jinak nemůžeme rovnat,“ stěžoval si Medek.

Zatím žádné nákupní akce nechystají v holešovské prodejně obuvi. „Momentálně není proč, o zákazníky teď nemáme nouzi. Sandály, žabky a další letní věci totiž pořád frčí,“ pochválila si tamní prodavačka Jitřenka Sovová. Ta ještě přesně neví, kdy by mohl začít výprodej, ale dřív než na září jej neodhaduje. „Uvidíme, zatím máme jiné starosti. Teď třeba máme akci škola, rodiče začínají dětem kupovat papuče, cvičky a botasky,“ usmála se Sovová.

O tom, že není sleva jako sleva, se mohli přesvědčit zákazníci, kterým obchodník nakonec naúčtoval jinou sumu, než původně uváděl. Vratislav Janča z České obchodní inspekce potvrdil, že na takové obchodníky mají kontroloři ještě spadeno.

"Každoročně probíhají kontrolní akce výprodejů. Zkoumáme, jestli prodejce u pokladny účtuje stejnou cenu, jakou uvádí na výrobku, a také jestli se procento slevy shoduje se skutečností,“ přiblížil Janča. Inspekce přes prázdniny na Kroměřížsku zaznamenala dosud jeden takový případ. „Prodejce naúčtoval chybnou cenu v neprospěch spotřebitele a byly zjištěny i další nedostatky,“ uvedl Janča.

Pokud kontroloři podobné prohřešky u obchodníka zjistí, hrozí mu trest od blokové pokuty až po mnohamilionové částky ve správním řízení.