Loni hrad navštívilo více než 18 tisíc lidí, což je o 30 procent více než v předchozím roce. I letos budou pokračovat opravy hradu, v plánu je například oprava terasy nad západním palácem.

Zřícenina hradu se postupně rekonstruuje už 20 let. Obnovují jej dobrovolníci ze spolku i Hnutí Brontosaurus.

„Ročně se zde přes léto vystřídají asi tři stovky lidí,“ poznamenal Jiří Holík ze Spolku přátel hradu Lukova, který hrad spravuje a pořádá tam kulturní akce.

Letos bude zásadní práce na izolaci poloviny terasy nad západním palácem, kam protéká voda.

„Bude to pro letošek nejnáročnější akce finančně i stavebně, přijde na asi 400 tisíc korun,“ uvedl Holík.

Pracovat se bude také na dozdívkách pilířů na severních a severovýchodních hradbách, v plánu je i zahájení obnovy hradby dolního hradu.

Na Den stromů ošetří památný buk

Spolek přátel hradu Lukova, který má 70 stabilních členů, připravil na letošní sezonu celodenní program ke Dni stromů, kdy se bude ošetřovat památný buk na východním svahu hradu a představí se fotografie památných stromů. Děti si budou moci vyzkoušet lezení po stromech či lanovou dráhu.

Na hradě se oslaví také Den dětí, připravuje se i hudební festival Lukovské kokrhání. Mezi lidmi oblíbená Strašidelná prohlídka se bude konat 7. července, návštěvníci při ní poznají řadu hradních strašidel a místní pověsti, nebude chybět ani rytíř Arnošt.