„Začali jsme přitápět před pár týdny. Máme malou dceru, tak kvůli ní, aby se nenachladila, už bývá přece jen večer chladno,“ svěřil se Roman Komárek ze Zlína. „Topíme dřevem, protože plyn je čím dál dražší. Letos jsme ale ještě žádná polínka nekupovali. Přikládám ze zásob, co jsem koupil na zimu loni. Už se ale pomalu začnu poohlížet, kde bych přikoupil,“ dodal.

Štípané palivové dříví si už naopak obstaral například Tomáš Jemnický ze Zlína. „Na co bych čekal. Lepší si ho opatřit předem, než potom lítat na poslední chvilku. Mohlo by se taky stát, že bych pak žádné nesehnal,“ svěřil se s tím, že podobné problémy měl na podzim před dvěma lety. „Tehdy jsme s nákupem dřeva zaspali a nakonec koupili zbytečně draze,“ posteskl si.

Mírně rostoucí zájem lidí o dřevo potvrzují i lesnické firmy. „Prodáváme buk, směs tvrdých listnáčů, břízu i jehličnaté dřeviny,“ vyjmenoval majitel Lesnictví Kohoutek v Tlumačově Jiří Kohoutek. Největší zájem prý lidé mají o listnaté tvrdé dřevo. Měkké listnáče na odbyt moc nejdou, protože rychleji shoří a navíc jich je v lesích ve srovnání s jinými dřevinami poměrně málo.

Nedostatku dřeva se podle odborníků lidé bát nemusejí. Nahoru nešly ve srovnání s loňskem ani ceny. Náklady se pohybují v závislosti na druhu a kvalitě dřeva od pár set až do tisíce korun za kubík. Mezi nejdražší se řadí například dub nebo buk.