Plné ruce práce měli v sobotu v noci a v neděli po celý den krajští hasiči. Celkem zasahovali v souvislosti s výraznými povětrnostními podmínkami u 111 událostí v celém Zlínském kraji

Podle mluvčího HZS ZLK Romana Žemličky nejčastěji vyjížděli bojovat s následky silného větru do okresu Kroměříž, a to celkem ve 40 případech. „Z toho čtrnáct výjezdů souviselo s poškozením střech, jeden s poškozenou tabulí návěstidla na 261 kilometru dálnice D1 a jeden případ evidujeme s poškozeným elektrickým vedením,“ vyčíslil mluvčí hasičů.

Ve Zlíně foukalo také silně, proto zde hasiči zasahovali v osmatřiceti případech, v šesti z nich zaměstnaly hasiče poškozené střechy a ve dvou poškození elektrického vedení.

„Na Uherskohradišťsku jsme zaznamenali celkově osmnáct výjezdů, z toho čtyři souvisely s poškozením střech a dva se týkaly poškození elektrického vedení,“ doplnil Roman Žemlička.

Na Vsetínsku si silný vítr vyžádal zásah krajských hasičů celkově v patnácti případech, z toho jeden výjezd souvisel s poškozením střechy a dvakrát se jednalo spadlý strom na železniční trať.

„Dva stromy spadly na chatu v Morkovicích na Kroměřížsku. V Kelči na Vsetínsku trefil uvolněný kontejner auto," zmínil se například mluvčí Žemlička.

Další významnější události spojené s vichrem během dne
Branky, Dolni Dvůr. Strom přes koleje. Provoz na trati mezi Bystřicí pod Hostýnem a Valašským Meziříčím zastaven. Kroměříž, areál Léčebného ústavu na ul. Havlíčkova. Strom nad budovou.
Hlinsko pod Hostýnem, okr. Kroměříž. Uvolněné plechy na novostavbe domu.
Hovězí, okr. Vsetín. Strom spadl na koleje. Strom pořezán. Vlak pokračuje v jízdě směr Vsetín.
Vsetín, 4. května. Poškození plechové střechy jednopodlažní budovy.
Kunovice, okres Uh.Hradiště. Poškození střechy budovy u hřiště.
Bystřice pod Hostýnem, ul. Slobodova. Poškození střechy drážní budovy.
Holešov, ul. Hankeho. Poškození střechy domova důchodců.
Chropyně. Uvolněné plechy střechy městského úřadu.

„V případě poškození střech jsme provedli provizorní opravu v případě, kde to dovolily podmínky. S problémy s elektrickým nadzemním vedením jsme spolupracovali s pohotovostní službou provozovatele sítě. V případě stromů spadlých na železniční trať bylo postupováno tak, aby zpoždění vlaků bylo co nejmenší. K zranění osob nedošlo," shrnul zásahy hasičů mluvčí Žemlička.

„Z důvodu velmi silného větru je v neděli od 12 hodin areál Zoo Zlín pro veřejnost uzavřen," informovala zlínská zoo na svém facebookovském profilu.

„Upozorňujeme občany, že v tomto počasí není naprosto vhodné chodit do lesů na procházky, protože může dojít k zranění od padajících větví a stromů,“ varoval za krajské hasiče Roman Žemlička.