„Krása, shodli se všichni na této již tradiční akci. Nedaleko v sousedství ve zlínské Štípě zase před kostelem Narození Panny Marie na Mariánském náměstí lidé zpívali koledy, ke kterým nechyběl tradiční punč, občerstvení ani dobrá nálada.

„Každým rokem je to čím dál lepší," hodnotila oblíbenou akci Michaela Blahová z Velikové.

Také ve zlínských barech a restauracích, nebylo o hosty nouze. „Dneska je to o radosti a pohodě," komentoval silvestrovské oslavy ve svém podniku Restaurace U osla ve Zlíně její majitel Petr Šenkeřík. Také v restauraci v kempu Deštná byli oslavující spokojení, někteří dojeli z Brna, jako rodina Smolíků.

Zdroj: DENÍK/Jana Zavadilová

„Je to tady super, ale už jsme oslavovali přicházející nový rok včera, takže dnes jsme zatím klidu," mysleli si tři hodiny před půlnocí.

Do půlnoci jako klidnou a pohodovou noc hodnotili svorně záchranáři, hasiči strážníci i policisté.

„Zatím jsme vyjížděli jen k problémům občanského soužití, jinak máme běžnou službu, zatím bez větších událostí," přiblížili zlínští strážníci z okrsku Jižní Svahy. Také zdravotní záchranáři brali službu na Silvestra jako každou jinou.

„Dosud jako každý jiný den, bez vážnějších událostí," komentovali zlínští krajští zdravotní záchranáři. Jejich slova shodně potvrdila i hlídka zlínské policie. „Zatím je to v klidu," prozradili s tím, že do půlnoci při kontrole nenarazili na opilé řidiče.

Krajští hasiči podle slov svého mluvčího Libora Netopila, měli také běžnou službu, kromě hořící popelnice, nebo venkovního stromku, vyjížděli ke dvou prasklým potrubím.

„Začalo mrznout, takže se to dalo čekat," komentoval Libor Netopil.

Jejich běžná služba však po půlnoci podle něj nabrala obrátky napříč celým Zlínským krajem. Hned v prvních minutách Nového roku začaly hořet dvě auta, nebo také deset kusů vysazených tújí. V té době ale na zlínském náměstí Míru se sešly desítky lidí.

„Všechno nejlepší v novém roce 2016," neslo se srdcem Zlína, nad kterým zářily hvězdy z ohňostrojů i ty opravdové.

SilvestrBus: příští zastávka, rok 2016

Proč slavit příchod roku na jednom místě, když to jde v pohybu – třeba na palubě Silvestrbusu. Ten v noci ze čtvrtku na pátek brázdil ulicemi Zlína, ale zamířil i do okolních obcí. V autobuse měli cestující k dispozici nejen nápoje, ale i něco k zakousnutí. O zábavu se staral diskžokej, autobusem zněly posledními hity a všude panovala skvělá silvestrovská nálada.

„Je to akce nejen pro fanoušky dopravy a všechny, kteří mají zájem svézt se silvestrovským autobusem," uvedl jeden pořadatelů akce Martin Kolář. Společně s řidičem silvestrovského autobusu Vlastimilem Čuříkem, jinak profesionálním řidičem DSZO, si vypůjčili od zlínského dopravního podniku autobus, sehnali pár nadšenců dopravy, vyzdobili jej, postarali se o občerstvení i hudbu.

Jízdu v silvestrovském buse si lidé mohli letos užít již potřetí a podle organizátorů si tato akce získává stále více zájemců. „Děláme to proto, že si myslíme, proč jako fanoušci dopravy vozit jen sebe, když večer od 17 hodiny na Silvestra autobusy nejezdí, můžeme tak udělat radost i lidem z okolí a svézt je do Zlína na nějakou akci," vysvětlil Martin Kolář.

Zároveň doplnil, že jízda autobusu končí na točně Jižní Svahy Kocanda, kde po půlnoci pokračuje po trase linky 8 zpět do vozovny. Poté organizátoři autobus uklidí. Jeho kolega, řidič autobusu Vlastimil Čuřík si silvestrovskou jízdu náležitě užíval, vždyť právě v tento den oslavil 34. narozeniny. Navíc, řídit vůz MHD je jeho klukovský sen. A jaké bylo jeho přání nejen k narozeninám?

„Přál bych si ujet hlavně hodně kilometrů bez nehody a spokojené cestující," svěřil se. Těch měl na Silvestra plný autobus. „Je to úžasné, jsem tady poprvé, dopravu mám moc ráda a tohle je výborný nápad," pochvalovala si jedna z účastnic silvestrovské jízdy Zuzana Babáčková. ⋌(zav)