Památkáři nesouhlasí s mechanickým zabezpečením terasy zlínského mrakodrapu. Je možné, že bude stále hlídaná službou

Ještě začátkem podzimu byla terasa s vyhlídkou na Zlín volně přístupná. Před třemi měsíci se ale režim změnil, poté, co tam chtěly během šesti týdnů dvě osoby ukončit svůj život. Od té doby doprovází každou návštěvu zaměstnanec bezpečnostní agentury, a to pouze od 9 do 17 hodin včetně víkendů.

Slibovali, že skokům z výšky zabrání

Hejtmanství před třemi měsíci slíbilo, že skokům z výškové budovy zamezí také technickými zábranami. Kromě toho avizovalo posílení kamerového systému v objektu. Žádné z těchto opatření ale dosud neuvedlo do reálu.

„Jednáme s památkáři a pracujeme na projektových řešeních,“ zdůvodnila mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková. Co se týče technického zabezpečení, vyčkává prý kraj reakce zlínské radnice. „V listopadu jsme zaslali městu Zlínu žádost o předběžné vyjádření ke stavebním úpravám. V této záležitosti jsme několikrát jednali s památkáři, uskutečnilo se také několik místních šetření. Oficiální stanovisko ale doposud krajský úřad neobdržel,“ vysvětlila Sýkorová Dvorníková.

Odbor kultury zlínské radnice, který působí jako správní orgán státní památkové péče, stanovisko podle vedoucí Kateřiny Pešatové nevydá, dokud se kraj nedohodne s Národním památkovým ústavem (NPÚ) v Kroměříži.

Zlínský kraj předložil jako majitel objektu tři návrhy, jak by mohla být do budoucna zabezpečena terasa 21. budovy, aby byly znemožněny nebo znesnadněny další pokusy o sebevraždu. Protože každá varianta počítá se stavebním zásahem, požádal správní orgán památkové péče o odborné vyjádření Národní památkový ústav v Kroměříži,“ vysvětlila Pešatová. Dodala, že NPÚ a Zlínský kraj se následně dohodly, že budou jednat ještě o dalších technických řešeních bez účasti odboru kultury. „Žádné předložené řešení totiž nebylo pro NPÚ ideální,“ doplnila vedoucí.

Poznamenala, že méně šancí na realizaci mají návrhy, které počítají se změnou terasy na další prosklené patro budovy. Více šancí mají naopak prý taková řešení, která počítají se zachováním výhledu a hledají vhodnou bariéru, která by znesnadnila další pokusy o sebevraždu. Náměstkyně NPÚ v Kroměříži Klára Hodaňová to potvrdila. Jednoznačně totiž vyloučila jakékoliv technické zábrany. Tedy skla, mříže, sítě i další jiné varianty. Instalace těchto opatření by podle památkářů poškodila podstatu významné kulturní památky moderní architektury.

„Terasa musí zůstat volná. Jediným možným způsobem zajištění je provozní řešení, které už kraj udělal. Postavil se k nepříjemné situaci okamžitě, kdy zjednal na vyhlídce ostrahu. Přístupná je stále pro kohokoliv,“ vyzdvihla Hodaňová. Potvrdila, že NPÚ s vedením kraje stále jedná. „Snažíme se vymyslet kompromis, variantu schůdnou pro všechny. Jsme si vědomi toho, že ostraha je nákladná,“ doplnila náměstkyně.Mechanické zabezpečení si podle dřívějšího vyjádření nedokáže na terase představit ani hlavní architektka města Zlína Dagmar Nová.