Společnost provozující lyžařský areál ve Zlíně má zatím podporu radnice. Projekt, který chystá, nevoní ale Straně zelených

Opět o něco blíže je svým plánům Michal Cepek, generální ředitel společnosti SPORTHOUSE CZ Corporation, která lyžařský svah provozuje. Nedávno se s magistrátem dohodl na podpisu smlouvy o výpůjčce pozemků 22,5 tisíce metrů čtverečních pro svůj záměr.

Nesetkává se však pouze s podporou, ale i ostrou kritikou. Jeho plány jsou trnem v oku například místní Straně Zelených.

Se svými plány ředitel Cepek vyrukoval zhruba před rokem a půl. Zmínil tehdy také, že by rád prodloužil sjezdovku o půl kilometru, tedy na bezmála 840 metrů. Kromě čtyřsedačkové lanovky a bobové dráhy chce vytvořit nový snowpark a postavit dětský park pro nejmenší lyžaře od tří let.

Dále postavit v areálu sportovní hotel, v němž by našla své místo restaurace, vinný sklep, koutek pro děti i relaxační služby. Jeho záměr ale musí být v souladu s územním plánem města. Zlínští zastupitelé mu dali jasně zelenou, když v březnu navrhli koncept nového plánu území, který obsahoval i velkolepé plány společnosti SPORTHOUSE CZ Corporation.

„Předložil jsem několik studií, které jsem konzultoval i s architekty a památkáři. Dohodli jsme se, že projekt bude mít co nejnižší dopad na životní prostředí. Uvědomuji si zásah do krajiny, proto jsem si nechal vypracovat studii SEA. Dopadla pozitivně. Jsem proto rád, že mě město i kraj podporuje a vychází vstříc i s výpůjčkou pozemků v okolí stávajícího areálu,“ sdělil Michal Cepek.

Sport ve Zlíně vyžaduje podle radního Karla Jankoviče maximální podporu. Je to podle něj jedna z cest, jak dostat děti a mládež od počítačů. „Sport v nich podpoří soutěživost, disciplínu i morálku. Svah je potřeba využít a přitáhnout na něj lidi. Je dostupný městskou hromadnou dopravou, čímž se může pochlubit minimálně v České republice jenom Zlín,“ uvedl Jankovič.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Památkáři nejsou vůči plánům na svahu apriori pro ani proti. Jak vysvětluje vedoucí odboru kulturu Kateřina Pešatová, pouze postupují v souladu se zákonem. „Spoustu věcí jsme už s panem Cepkem konzultovali,“ potvrdila Pešatová.

„Upozornili jsme jej na možné problémy týkající se památkové zóny, do níž projekt zasahuje. Bude nás zajímat, jak ovlivní záměr blízké objekty – gymnázium, policii a především Dům umění,“ objasnila vedoucí, která čeká na předložení projektové dokumentace od ředitele.

Lídr zlínské Strany Zelených Martin Davidov však považuje rozšiřování svahu za nesmysl. Projekt označuje za megalomanský a absurdní. „Jedná se o nadmíru energeticky náročný projekt, který se neobejde bez mýcení lesa na kopci Barabáš. Nejsou plány zbytečné? Tam, kde teď mohou děti zdarma sáňkovat a bobovat, by v budoucnu mohly pouze lyžovat nebo snowboardovat. A musely by za to zaplatit,“ upozorňuje Davidov. Dále poukazuje na to, že občané Zlína mají v dosahu 25 kilometrů několik sjezdovek vhodných pro výuku dětí – Troják, Trnavu nebo Jasennou.

„Co bude dál? Neobjeví se někdo, kdo bude chtít u Dřevnice zřídit největší plážové letovisko v Evropě?“ ptá se Davidov.

Ředitel Cepek se proti takovým tvrzením zcela ohrazuje. Tvrdí, že dosud nebyla v areálu sáňková či bobová dráha, kde by mohly děti sportovat zdarma. Co se týče energetické náročnosti, společnost prý vlastní vrty, neplýtvá tedy vodou ze zlínského řádu. „Proti nařčením se tvrdě ohrazuji. Stranu Zelených zvu k jednání a osvětlení celé situace. Pro nedostatek informací a mediální šum mě neprávem označují za megalomana a projekt za nesmysl. Lidé budou mít sportoviště pět minut z centra,“ dodává Cepek.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.