Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skály v okrese jsou vhodné i pro nováčky

Zlínsko - Skalních oblastí na Zlínsku je celkem málo, nicméně i těch pár přináší množství velmi zajímavých horolezeckých cest, které jsou vhodné nejen pro základní výcvik nováčků, ale i pro dobré a zkušené lezce.

21.7.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Ota Bartovský

„Nejatraktivnější lokalitou jsou bezesporu skály v bezprostřední blízkosti zříceniny středověkého hradu Lukov. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších oblastí moravských pískovců. Vzhledem k obtížnosti cest je možno oblast považovat za lezecký terén celostátního významu,“ uvedl člen vrcholové komise Moravské pískovce Vladimír Skýpala.

Dodal, že v okolí Lukova se nacházejí hned tři oddělené lokality, a to vlastní skály pod hradem, impozantní tři věže a údolní stěny vysoké přes třicet metrů.

„Kousek jižněji se nacházejí menší Paulusovy skalky využívané především k boulderingu, tedy typu horolezectví, kdy lidé lozí přes menší skalní útvary bez lana,“ sdělil Skýpala.

Doplnil, že třetí oblastí je skála nazývaná Králky s výškou stěn do deseti metrů a je vhodná i pro začátečníky.

Lukovské skály jsou podle člena vrcholové komise Moravské pískovce dostatečně zajištěné.

Velmi vyhledávanou horolezeckou lokalitou jsou i skalní útvary v okolí obce Držková na Zlínsku.

„Přední skály rozprostírající se bezprostředně nad obcí jsou nevysoké a vhodné převážně pro začátečníky. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou otočeny ke slunci a po dešti velmi rychle vysychají, poznamenal Skýpala. Zmínil, že tento masiv vyhledávají horolezci celoročně.

Podotkl, že Zadní skály, nacházející se severněji od Držkové pod vrchem Horní Lázek, jsou sice méně rozsáhlé, avšak lezecky podstatně náročnější.

„V mohutném trojvěží dominuje především téměř dvacetimetrová převislá severní stěna Západní věže. Nedaleko odtud se pak nachází ještě menší stěna známá jako Pes,“ přiblížil Skýpala. Podotkl, že třetí lokalitou u obce Držková jsou Vrzavé skály, skládající se z mnoha nízkých balvanů vhodných spíše pro bouldering.

Několik skupin menších skal se pak nachází v okolí obce Provodov jižně od Zlína. I ty jsou však spíše vhodné pro bouldering.

Zájem o horolezectví v poslední době stoupá. Podle vrcholové komise Moravské pískovce se však mezi začátečníky rozmáhá několik negativních trendů.

„Jedná se o to, že mnozí nováčkové získají nějaké znalosti například z umělých horolezeckých stěn a pak sami vyrazí do terénu. Tím však ohrožují své zdraví a mnohdy i život,“ upozornil Skýpala.

Zdůraznil, že pokud chce někdo s lezením vážně začít, měl by vstoupit do některého z horolezeckých klubů, kde získá nejlepší průpravu.

A jaký je podle horolezců důvod s tímto sportem začít? „Je to obrovský adrenalin. Člověk u toho zažije spoustu zábavy i napětí. Navíc potkává zajímavé lidi a vznikají nová a velmi pevná přátelství,“ pochválil si jeden z členů zlínského horolezeckého klubu Milan Hurta.

Při lezení prý dochází ke zranění jen zřídka. Když se však něco stane, je to vždy vážné. K takovému neštěstí došlo před lety v Držkové, kde se zabil zkušený horolezec.

Autor: Hana Minaříková

21.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení