„Usedlost byla obydlená ještě do roku 1975. Když její majitel zemřel, objekt pomalu chátral. Obec ho odkoupila na jaře před dvěma lety a začala pracovat na jeho záchraně,“ uvedl starosta Jiří Mikel.

Celkové náklady na rekonstrukci kulturní památky čísla popisného 19 se vyšplhají na více než dva a půl milionu korun. „V první etapě prací v loňském roce jsme například zajistili statiku budovy, opravy vnitřních i vnějších omítek či obnovu trámového stropu a krovu,“ vyjmenoval první muž obce. Kaňovicím se na to podařilo získat téměř dvousettisícové dotace od Zlínského kraje a ministerstva kultury.

Letos pokračovala záchrana unikátní památky druhou etapou. „Opravili jsme přilehlé chlévy, včetně venkovní fasády a odvodnění objektu i dvora. V září jsme do domu po elektřině zavedli také vodovodní přípojku,“ řekl Mikel. Zmíněné práce přišly na dalších více než dvě stě tisíc korun. Téměř polovinu zaplatily Kaňovice opět z dotací.

V prostorách zrekonstruovaných chlévů má podle starosty vzniknout menší skanzen se stálou expozicí dobových nástrojů, nářadí, nábytku a zařízení. V obytné části, kde se dochovala i původní černá kuchyň, bude obec pořádat různé kulturní a společenské akce. Například kurzy ručních prací a lidových řemesel nebo besedy se zajímavými lidmi.

„Program se tam bude konat například druhou sobotu v prosinci. Odborník předvede, jak se vyrábějí ozdoby ze slámy, k vidění budou i slaměné betlémy,“ pozval starosta. V příštím roce chce obec s přibližně dvě stě padesáti obyvateli v činnosti pokračovat. Pokusí se získat například i finance na opravu starobylé sýpky. Vzniknout by tam měly další prostory, které by připomínaly současným generacím minulost obce.