Ačkoli je tady v sobotu odpoledne doslova hlava na hlavě, na malých i velkých milovnících zimních radovánek je vidět radost ze sněhu, čerstvého vzduchu a pohybu.

Slunečné počasí vytáhlo o víkendu snad všechny rodiče s malými dětmi ven do přírody. Skiareály, kde se drželo zhruba třicet centimetrů sněhu, tak praskaly ve švech a lemovaly je dlouhé kolony aut.

„Nahoru se nedostanete, policie tam nepouští,“ varovala řidiče přijíždějící na Mikulčin Vrch pěší turistka z Uherského Brodu.

Její radu někteří vyslyšeli a tak se z dlouhé kolony postupně vozy odpojovaly a mířily směrem dolů. Ne aby se vrátily s nepořízenou, ale aby zkrátka zaparkovaly o něco níž.

Sedm strážníků zlínské městské policie darovalo rekonvalescentní plazmu.
Krev loni daroval rekordní počet dárců. V těžké době cítili potřebu pomoci

Situaci, kdy kvůli vládním nařízením není lyžařská sezona, lidé vyřešili po svém. Ze sklepů a garáží vytáhli sáňky, boby i lopaty a na začátku letošního roku tak nastala „bobová“ sezona.

Tady je to jako v pohádce. To jsou první slova, která mě napadají při pohledu na zasněženou nádheru kolem. Potkávám se s kamarády z Moravského Písku. Chvilku si povídáme, i na nich je vidět dobrá nálada.

Cesta zpět je stále lemovaná vozidly, ale je o poznání rychlejší. Během řízení vzpomínám na svou dopolední cestu do Osvětimanského skiareálu.

Na svahu se to hemžilo hlavně drobotinou v doprovodu rodičů. Těsně kolem mě projel tatínek ve středním věku na bobech, které si sem přivezl zjevně ze svého mládí. Poté, to vzal přes sníh, končí na blátivějším konci svahu. Se svou „retro“ jízdou je však očividně spokojený.

„Vyřádíme se tady my i děti,“ vysvětluje mi s úsměvem.

DRUHÝ VÍKENDOVÝ DEN BYL KLIDNĚJŠÍ

V neděli byla situace ve skiareálech klidnější, což potvrdila i policejní mluvčí Simona Kyšnerová. V sobotu podle ní museli policisté v některých skiareálech zasahovat a usměrňovat dopravu.

Skiareál Troják na Kroměřížsku však náporu turistů čelil jak sobotu, tak v neděli.

„Jakube, už musíme domů. Tatínek jde na noční a musí se ještě trochu vyspat,“ reaguje na protesty dětí, kterým se ještě domů nechce, maminka na parkovišti.

DÍVAJÍ SE NA KOPCE PLNÉ LIDÍ, OTEVŘÍT VŠAK NESMÍ

„Lidé parkují i na místech, odkud budou mít problém se dostat zpět,“ kroutí hlavou nevěřícně provozní skiareálu na Trojáku Radim Majda.

Lyžařský areál je sice kvůli vládním opatřením oficiálně zavřený, jeho pracovníci mají přesto plné ruce práce. Musí dohlížet na bezpečnost návštěvníků.

Na svahu právě zasněžují a lidé sem zkrátka nesmí. Okolní svahy, kopce, kopečky i přilehlý les jsou však plné bobistů a milovníků sněhu.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Zájem o očkování proti covid-19 mezi seniory roste. Čeká se jen na spuštění

Nedělní odpoledne se pomalu přehouplo do své druhé poloviny a má cesta vede ještě přes skiareál Trnava na Zlínsku. Právě zapadá sluníčko, které sníh zbarvuje do teplých tónu.

V trnavském areálu je ticho; vedle redakčního auta parkuje jediný vůz. Panuje a klid a pohoda. Místo je jako stvořeno na příjemnou procházku , po které doma čeká šálek teplého čaje.