Zatímco v minulých letech se mladí diváci zaměřovali spíše na herecký soubor, nyní si svou hyperaktivitu vybíjejí na toaletách zlínského divadla. „Je fakt, že nyní bývá při představeních klid. Například velmi mile mě překvapilo včerejší náročnější čtyřhodinové představení Roku na vsi. Žáci ze základní školy se nechali hrou doslova pohltit a přijali ji s velkým nadšením,“ sdělil umělecko-technický šéf Městského divadla Zlín Milan Houžva starší.

Podle něj je vždy poznat, když do divadla přijede nějaká technicky zaměřená střední škola. „Po poslední návštěvě elektrikářů jsme na toaletách museli opravovat dotykové baterie na umyvadlech, protože nám je některý z mladých diváků odpojil, takže pánové, kteří šli po první polovině na toaletu, si museli umýt ruce na dámských WC,“ řekl údržbář divadla Josef Tabaček.

I žáci základních škol mnohdy překvapují svou zručností. Mnozí z nich by se jako instalatéři mohli živit už ve čtrnácti letech. „Zablokovat splachování dnes umí téměř každý, ale už se dokonce stalo, že nám nějaký výtržník předělal nastavení tlakového spínače u umyvadla a odmontoval od něj odtok. Při spuštění tak voda stříkala na všechny strany. Ta, co nevystříkla, odtékala přímo na zem,“ postěžoval si Tabaček.

Hodně záleží i na učitelích. „Vzpomínám, že při loňském školním představení o Bohumilu Hrabalovi v Jičíně se dětští diváci chovali velmi neukázněně. Když jsme však druhý den hráli v Prostějově, sklidila hra velký úspěch. Prostějovští učitelé totiž žáky na hrabalovskou tematiku velmi dobře připravili a ti se potom na představení nenudili,“ řekla tajemnice uměleckého souboru Eva Kalendová.

Co naštěstí pominulo, je obtěžování herců přímo na jevišti. „Když jsme asi před osmi lety hráli představení Lakomec, ocitli se všichni herci pod mohutnou palbou malých skobiček. O přestávce jsme proto mezi sebou uzavřeli dohodu a druhou polovinu představení se nikdo z nás nesměl zastavit. Veškeré dialogy se tak odehrávaly v bezcílném pobíhání po jevišti, protože stojící terč byl příliš snadným cílem. Pamatuji se, že Dušan Sitek po představení předal paní učitelce plnou hrst skobiček,“ zavzpomínal herec zlínského divadla Zdeněk Julina.

(mih)