„Nikdo nám nic neřekl, neinformoval nás, a najednou přijela těžká stavební technika," stěžuje si místní Zdenka Škubalová. Teprve až na její četné dotazy se jí podařilo zjistit, že pod jejími okny vyrůstá administrativní budova a školicí středisko. „Mrzí nás, že s námi město nekomunikuje. Nikdo se nás nezeptal na názor a jednou ráno tady bagry začaly pracovat. Přece by nám to měli oznámit, dát na vědomí, od kdy do kdy se bude stavět," domnívá se. Protože jí není lhostejné, jak se okolí bytového domu rozvíjí, poslala na město dotaz, ale nikdo jí neodpověděl. Šla tedy osobně na stavební odbor. „Ano, můžeme potvrdit, že se někteří obyvatelé na činnost v ulici M. Knesla informovali," potvrdil mluvčí města Zlína Zdenek Dvořák.

STÍŽNOSTI A NÁMITKY BYLY UŽ DŘÍVE

Podle jeho vyjádření byli obyvatelé ulice M. Knesla a ulice Broučkova o výstavbě informováni. Potvrdil také, že už vůči této stavbě byly evidovány nějaké stížnosti ještě před zahájením povolovacího řízení a námitky do řízení proti stavbě. „Oznámení i rozhodnutí byly vyvěšeny na úřední desce Magistrátu města Zlína a také na městských informačních cedulích vývěskách," sdělil za stavební odbor.

Stavební firma přitom má veškerá povolení. „Zřejmě je vždy někdo proti, ale to bychom asi nikdy nic nepostavili," argumentuje za investory stavby projektový inženýr Marek Luňák.

Místním vadí, že město na jejich dotazy a výtky údajně nereaguje. Navíc jsou přesvědčení, že by v prostoru měly být spíše služby pro občany. V ulici totiž dříve bývaly zejména obchody, ale nyní chybí. V oblasti najdeme veterinární kliniku, stavebniny, autodíly a nově by zde měla být i prodejna běžeckého a sportovního vybavení.

60 AUT ZA HODINU

„Nechápeme, proč tady nebudují něco, co bychom v naší části potřebovali? Jsou tu školy a školky a je tedy nevhodné, aby zde stále jezdila velká nákladní auta, ať už do stavebnin, nebo jinam," domnívá se Zdenka Škubalová. Pod okny jí projede i 60 aut za hodinu. „Myslíme si, že by naopak tady mělo být budováno něco, aby tu byl větší klid," vysvětluje. Nová administrativní budova a školicí středisko navíc zaberou i parkovací místa, kterých je tu už nyní nedostatek. „Po dohodě s městem se budují nová parkovací místa, takže úbytek v této lokalitě rozhodně nebude," ujišťuje Marek Luňák.

CO TO BUDE, AŽ TO BUDE

„Jezdíme do školky a vždy hledáme místo k parkování, ale to je asi všude stejné," sdělila Deníku Ilona Podstavková. „Bydlíme opodál, ale chodíme se k zdravotní škole procházet se psem, takže to tady známe dobře. Nevím sice, co se tady staví, ale nevadí mi to," popisuje. „Možná by každá budovaná stavba měla mít ze zákona povinnost napsat na ceduli, co to bude, až to bude," směje se mladá maminka.

Zvýšenou prašnost a hlučnost nezaregistrovala, ale někteří místní jsou přesvědčeni, že firma porušuje hygienické normy pro hlučnost a prašnost, což firma rezolutně vyvrací. Podle vyjádření stavebního odboru proběhne za několik dní první kontrolní prohlídka stavby. Přesný termín ještě nebyl stanoven.

ZÁMĚR JE POSTAVIT BUDOVU CO NEJDŘÍVE

Záměrem investora přitom je realizovat stavbu co nejrychleji. Probíhající etapa založení stavby je právě tou, při které dochází ke zvýšené hlučnosti, prašnosti a případnému vývozu na místní komunikaci. Po dokončení spodní stavby se bude stavba řešit jako zděná, stropy montované, následně se stavba uzavře a budou se provádět vnitřky, takže zde by měl být provoz už bezkonfliktní.

Investoři získali povolení na vybudování dvou objektů: školicí centrum a administrativní a skladovací centrum.

„Je nám jasné, že teď už se to postavit musí a budeme rádi, když to firma dokončí co nejrychleji, tedy jí nechceme házet klacky pod nohy, ale určitě by měli respektovat i naše potřeby," říká Zdenka Škubalová, které vadí, když dělníci pracují dlouho do noci, a to včetně svátků a nedělí. Do budoucna se obává i dalšího emisního zatížení. Navíc nikdo z místních údajně neví, kdy bude stavba dokončena.

Dle investorů H a B Stavreal a Mave Trading má být hotovo do podzimu příštího roku.

Stavebníci jsou přesvědčeni, že nakonec budou místní rádi. Tím spíše, že prodejna pro sportovce je jistě prospěšná. Budovy odhluční hluk z kolejí, tedy obyvatele již nebude budit rachot vlakových souprav. Navíc by v nových objektech někteří mohli najít i zaměstnání.

Autor: Marcela Kaniová