Přednostně totiž berou mateřinky prý pokaždé předškoláky a děti zaměstnaných matek. Někde je i výhodou, když má ve školce staršího sourozence.

Město Zlín zřizuje pětadvacet školek. K dispozici je tak zdejším rodičům téměř devětasedmdesát tříd o celkové kapacitě dva tisíce dvě stě čtyřicet míst.

Kvůli velkému nárůstu dětí ve věku od tří do šesti let otevřelo město v posledních třech letech čtyři nové třídy. Ještě ve školním roce 2005/2006 jich totiž navštěvovalo zlínské mateřinky asi devatenáct set padesát, což je o dvě stovky méně než nyní.

Nikdy se však nedostane na všechny zájemce. Rodiče proto navštěvují školky i během roku a snaží se tak zajistit pro své dítě místo. A to nejen v jedné, ale ve vícero.

„Žádosti o přijetí rozdáváme od ledna do 23. dubna. Letos bereme sedmadvacet dětí a už asi čtyřicet rodičů přihlášku odevzdalo. Vyhodnocujeme je však všechny až po této době a kritéria jsou jasná. Upřednostňujeme předškoláky, děti zaměstnaných matek a starší děti,“ přiblížila ředitelka MŠ Česká Zdeňka Smažínková.

Někteří z rodičů si však myslí, že hraje roli i to, zda přijdou v lednu nebo až v dubnu.

„Každého upozorňuji, že to tak není. Na přijetí to nemá žádný vliv, jednalo by se o porušení předpisů. Zatím tedy není kam spěchat,“ upozornila ředitelka MŠ Družstevní Miriam Geryková.

Jaké máte zkušenosti s mateřskými školami vy? Byl problém s přijetím dítěte nebo byl průběh naprosto hladký? Dáváte své děti do školky? Diskutujte na www.zlinskydenik.cz.

Doby, kdy si dělaly školky pořadníky na několik let dopředu, jsou podle její kolegyně z MŠ Slovenská 1808 Jany Moučkové pryč.

„Přijímáme přihlášky pouze v týdnu od 20. dubna a informujeme rodiče do třiceti dnů, zda jsme jejich dítě vzali. Vzájemně spolu mateřinky i komunikují, protože někteří podají pro jistotu přihlášky i na pět školek,“ vysvětlila Moučková.

Ne vždy lze však objektivně zhodnotit, zda přijat přednostně dítě zaměstnané matky, míní ředitelka MŠ Martina Knesla Marie Hřibová.

„Když bude moc chtít, není problém sehnat si potvrzení o tom, že pracuje. Sporné je to také, když je matka živnostnice,“ podotkla ředitelka.

Všechny ředitelky ale hlavně rodiče varují, že je třeba podat přihlášku do školky do termínu. Volná místa totiž nezůstávají a jen málokdy se stane, že se některé uvolní.

Na pozdě podanou žádost loni doplatila například třiačtyřicetiletá Eva Michalíčková ze Zlína. Letos si proto chce přihlášku pro tříletou Lenku pořádně pohlídat.

„Jelikož chodím do práce, stará se o dceru její sedmdesátiletá babička, což vůbec není ideální. Přestože mám ve školce slíbené, že mi vezmou přihlášku automaticky, raději se tam budu chodit už osobně průběžně ptát,“ sdělila Michalíčková.

Zda otevře město Zlín od září další třídu či třídy, se teprve uvidí. „Budeme reagovat na aktuální počty dětí,“ uvedla mluvčí radnice Marie Masaříková.